Podczas salonu lotniczego Zhuhai Air Show 2024 China North Industries Corporation (NORINCO) zaprezentowało najnowszą wersję samobieżnego systemu przeciwlotniczego SWS2 łączącego efektory rakietowe i armatę przeciwlotniczą. System zaprojektowano w celu przeciwdziałania szeregowi zagrożeń powietrznych, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania bezzałogowców, pocisków manewrujących i nisko latających samolotów.
SWS2 uzbrojony jest w 35-mm jednolufową armatę automatyczną zamontowaną w powiększonej, bezzałogowej wieży. Zwiększenie rozmiarów systemu wieżowego prawdopodobnie rozwiązało ograniczenia amunicji zaobserwowane w poprzednich modelach. Zamontowano dodatkowo 6 pocisków ppzr (prawdopodobnie FN-16 naprowadzane termolokacyjnie, o zasięgu 6 km) zwiększając potencjał do zwalczania zagrożeń zarówno w powietrzu, jak i na ladzie. Wieża może obracać się o 360°, przy czym armatę można podnieść w elewacji od -2° do 85°, a wyrzutnie pocisków ppzr od -5° do 70°.
Zoptymalizowana do obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu armata może zwalczać cele na wysokości do 3000 m i w odległości 4000 m. Szybkostrzelność określana jest na 1000 strz./min.Może być zasilana amunicją odłamkowo-burzącą i programowalną przeznaczoną do zwalczania bsl i małych celów powietrznych. Ta druga amunicja mieści głowicę bojową z wolframowymi elementami rażącymi.
SWS2 zbudowany został na bazie transportera opancerzonego VN-1 w układzie 8x8 i masie 23 tys. kg. Załoga składa się z 3 żołnierzy. VN-1 wywodzi się od kto ZBL-08. Osiąga maksymalną prędkość na drodze rzedu 90 km/h i w stosunku do pierwowzoru jest ona nieco niższa za sprawą cięższej wieży. Na jednym podwoziu zintegrowano też radar i celowniki optoelektroniczne systemu kierowania ogniem.
Na arenie międzynarodowej NORINCO pozycjonuje SWS2 jako gotową do eksportu alternatywę dla podobnych zestawów artyleryjsko-rakietowych, w szczególności rosyjskiego Pancira-S1. Chińczycy deklarują niższy koszt, większą pewność dostaw i w pełni modułową wieżę, którą można konfigurować z różnymi podwoziami i pociskami.
Nie jest to pierwszy chiński zestaw nawiązujący konstrukcyjnie do Pancira. Na przełomie 2023 i 2024 wojska lądowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zaprezentowały podczas strzelań poligonowych rakietowo-artyleryjski system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu CS/SA5. Jego uzbrojeniem jest 30-mm armata PJ-13 w układzie Gatlinga i 4 ppzr FN-16 (CS/SA5 na ćwiczeniach, 2024-01-02).