Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

System ochrony aktywnej dla VT5

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 sierpnia 2019

Chińska telewizja CCTV poinformowała, że lekki czołg VT5 zostanie wyposażony w system aktywnej ochrony (APS). Niestety nie zostały podane żadne szczegóły dotyczące chińskiego APS.

Dzięki masie blisko dwukrotnie niższej od współczesnych czołgów podstawowych VT5 może działać w trudniejszych warunkach terenowych / Zdjęcie: CCTV

Z ogólnikowych informacji można wywnioskować, że system ma być lekki i mieć kompaktowe rozmiary. Jego działanie będzie oparte na wykrywaniu zbliżających się zagrożeń i zwalczaniu ich za pomocą rakietowego przeciwpocisku. Owiane tajemnicą są również sensory, które będą odpowiadać za wykrywanie zagrożeń.

VT5 to czołg lekki, produkowany przez koncern Nornico, znany w ChRL pod nazwą Type 15. Załogę stanowią 3 osoby. Zależnie od zastosowanego opancerzenia jego masa to 33-36 t.

Podstawowy wariant VT5 jest chroniony pancerzem stalowym, który zapewnia odporność przed bronią małokalibrową i odłamkami. Pancerz może zostać wzmocniony panelami z pancerzem kompozytowym lub reaktywnym. Główne uzbrojenie stanowi stabilizowana 105-mm armata gwintowana. Czołg jest napędzany silnikiem FX0012 o mocy 1000 KM.

Od kilku lat VT5 jest oferowany na eksport. Jak do tej pory bez sukcesów. Jedynym użytkownikiem pojazdów tego typu jest Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ChRL (Chiny z własnym APS, 2017-09-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.