Rafael Advanced Defense Systems pomyślnie przeprowadził test ogniowy swoich celów pozornych przy użyciu standardowej wyrzutni kal. 130 mm. Test ten potwierdza kompatybilność celów pozornych tego izraelskiego przedsiębiorstwa z szeroko stosowanymi przez marynarki wojenne na całym świecie systemami wyrzutni kal. 130 mm.
Cele pozorne Rafaela zostały pierwotnie zaprojektowane tak, aby pasowały do wyrzutni stałych i wyrzutni szkoleniowych Deseaver od Elbit Systems.Ostatni test zwiększa ich elastyczność operacyjną, zapewniając bezproblemową integrację ze standardowymi wyrzutniami celów pozornych kal. 130 mm. Portfolio celów pozornych Rafaela obejmuje operacyjne systemy C-GEM i WIZARD.
C-GEM to systemy aktywne. Przeznaczone są do przeciwdziałania zagrożeniom w postaci pocisków przeciwokrętowych naprowadzanych radarowo. Cele pozorne tego typu mają półprzewodnikowy nadajnik z anteną fazowaną (AESA), zapewniający 360-stopniowe pokrycie w azymucie. Generuje on kierunkowe zakłócenia w paśmie radiowym (6-18 GHz) dzięki zaawansowanej pamięci cyfrowej (DRFM), aby zakłócać pracę radarów.
Z kolei WIZARD to reflektor rogowy, który zakłóca pracę stacji radiolokacyjnych. Tak jak C-GEM opiera się o pocisk rakietowy ze statecznikami, który po wystrzeleniu uwalnia cel pozorny. Cel pozorny jest wystrzeliwany na odległość 50-600 m a następnie nadmuchiwany powietrzem, tworząc zamkniętą bryłę w kształcie reflektora rogowego, generującą realistyczne cechy celu. Ma on na celu mylić pociski kierowane radiolokacyjnie zbliżające się chronionego okrętu. Reflektor rogowy może imitować obiekty o skutecznej powierzchni odbicia od 1500 do 4000 m².
Cele pozorne Rafaela zostały wprowadzone do służby i zamontowane na pokładzie jednej z korwet typu Sa’ar 6 izraelskiej marynarki wojennej. Zarówno C-GEM jak i WIZARD są oferowane w odmianie kal. 115 mm jak i 130 mm dzięki mechanicznemu adapterowi (Cele pozorne C-GEM na AOC 2022, 2022-05-10).