Wczoraj, 17 marca 2025, w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się odprawa z udziałem najważniejszych przedstawicieli ministerstwa obrony narodowej i ministerstwa cyfryzacji a także sił zbrojnych RP. Jej tematem była prezentacja wyników badań i uruchomienie pierwszego polskiego połączenia z wykorzystaniem kwantowej dystrybucji klucza.
Pionierskie połączenie między Wojskową Akademią Techniczną a Ministerstwem Cyfryzacji z wykorzystaniem kwantowej dystrybucji klucza (QKD) pokazało możliwości zwiększenia niezależności cyfrowej i potencjał polskich urządzeń w zakresie bezpiecznej łączności. Krajowa technologia łączności kwantowej ma gwarantować pełną odporność na przechwycenie przesyłanych informacji.
Projekt o kryptonimie OptoKrypt zainicjowały i nadzorują Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, pełniące rolę gestora. Odpowiadają one również za głównego koordynatora projektu, nadzór, odbiór i wdrożenie wyników. System Modularnych Układów Kwantowej Kryptografii Optycznej - powstało w ramach projektu Wojskowej Akademii Technicznej (lider), Teldat i NASK Państwowy Instytut Badawczy, finansowanego przez NCBR w ramach programu badań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. W projekt zaangażowane było również Ministerstwo Cyfryzacji wraz z podmiotami specjalizującymi się we wspomnianym obszarze.
System został przetestowany w warunkach operacyjnych potwierdzając osiągnięcie dziewiątego (w dziewięciostopniowej skali) Poziomu Gotowości Technologicznej. Projekt został zakończony i zgłoszony do NCBR jako gotowy do odbioru. Do końca I kwartału 2025 planowana jest ocena wyników projektu przez ekspertów wojskowych i formalne zakończenie projektu.
Siły Zbrojne RP zaliczają technologie kwantowe do grupy tzw. technologii przełomowych, których rozwój może doprowadzić do powstania niemal rewolucyjnych rozwiązań zmieniających współczesne pole walki. Są to technologie podwójnego zastosowania (Powołanie Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, 2025-03-04).