Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dania poszukuje OPL

Obrona powietrzna, Wojska lądowe, 18 marca 2025

Wchodząca w skład ministerstwa obrony Danii Forsvarsministeriets Materiel‐ og Indkøbsstyrelse (FMI, Agencja ds. zamówień i logistyki) prowadzi postępowanie w sprawie pozyskania naziemnych systemów obrony powietrznej. Na obecnym etapie FMI wskazała potencjalnych dostawców, którzy zostali zaproszeni do składania ofert.

Nowe uzbrojenie przeciwlotnicze miałoby wejść do eksploatacji w duńskich siłach zbrojnych już w 2028 / Zdjęcie: MBDA

Postępowanie zostało podzielone na dwie części, dotyczące systemów dalekiego zasięgu i krótkiego / średniego zasięgu. Wybór ograniczono do 6 dostawców, których wyłoniono z grupy 12 rozważanych propozycji ogłoszonych w listopadzie 2024.

Wśród systemów dalekiego zasięgu znalazły się amerykańskie systemy Patriot, które mogą zostać zakupione za pośrednictwem rządu USA. Ich konkurentem są europejskie SAMP/T oferowane przez spółkę Eurosam.

Wśród systemów krótkiego / średniego zasięgu Dania rozważa zakup norweskiego systemu NASAMS (Kongsberg), niemieckiego IRIS-T SLM (Diehl Defense) lub francuskiego VL MICA (MBDA). Pod uwagę brany jest też zakup amerykańskiego systemu IFPC (rząd USA).

Powyższe podmioty zostały wskazane na podstawie kilku kluczowych czynników. Jest to interoperacyjność z NATO, bezpieczeństwo dostaw, efekty operacyjne i czas dostawy. Na obecnym etapie potencjalni dostawcy mają podać informacje na temat ceny zakupu, potrzebnego personelu, kosztów utrzymania, pakietów wsparcia i innych elementów. Oferty zostaną następnie poddane ocenie i analizie przez FMI.

Duńczycy zakładają, że ostateczna decyzja co do wyboru partnerów i podpisanie umów powinno nastąpić do końca tego roku. Wdrożenie do służby nowego uzbrojenia planowane jest już w 2028. Do tego czasu Duńczycy biorą pod uwagę pozyskanie tymczasowych zdolności obrony powietrznej poprzez wypożyczenie, leasing lub zakup przejściowych zdolności w latach 2025-2026.

Poszukiwania systemów OPL przez Kopenhagę wynikają z chęci spełnienia wymogów NATO w zakresie wielowarstwowej obrony powietrznej i słabości obecnego potencjału. Naziemna obrona powietrzna duńskich sił zbrojnych oparta jest wyłącznie o przenośne systemy bardzo krótkiego zasięgu FIM-92 Stinger. W najbliższych latach dołączą do nich mobilne, artyleryjsko-rakietowe zestawy Skyranger 30 na transporterach Piranha V, co pośrednio wynika z dołączenia Kopenhagi do inicjatywy ESSI (Dania zamówiła Skyranger 30, 2024-09-30).

Trzonem duńskiej obrony powietrznej pozostaje lotnictwo z samolotami F-16 i nowo pozyskiwanymi F-35, a także marynarka wojenna. Ta ostatnia dysponuje 5 fregatami uzbrojonymi w pociski krótkiego / średniego zasięgu RIM-162 ESSM i dalekiego zasięgu SM-2 Block IIIA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.