Forsvarskommandoen (dowództwo duńskich sił zbrojnych) i Forsvarsministeriets Materiel‐ og Indkøbsstyrelse (FMI, Agencja ds. zamówień i logistyki) zdecydowały, że lądowy komponent obrony powietrznej sił zbrojnych zostanie oparty o niemieckie zestawy artyleryjsko-rakietowe Skyranger 30. Systemy wieżowe mają zostać zamontowane na używanych już przez Hæren (wojska lądowe) kołowych transporterach opancerzonych Piranha V.
Zakup uzbrojenia tej klasy wpisuje się w założenia aktualnych dokumentów planistycznych. Uwzględnia też doświadczenia płynące z trwającej na Ukrainie wojny. Ostatecznie wybór padł na Skyranger 30, który ma najlepiej spełniać wymagania operacyjne i te płynące z NATO. W najbliższym czasie mają się rozpocząć negocjacje z producentem systemu – Rheinmetallem.
Skyranger 30 to opancerzony moduł wieżowy, którego zasadniczym uzbrojeniem jest 30-mm armata automatyczna Oerlikon o szybkostrzelności 1000 strz./min i zasięgu skutecznym do 4000 m. Może ona strzelać różnymi typami amunicji bojowej, w tym programowalną, HEI, HEI-T i szkolną TP-T. Armata może być uzupełniana przez rakietowe pociski przeciwlotnicze. Ponadto integralne wyposażenie Skyranger 30 stanowi zestaw sensorów (optoelektronicznych i radarów) i system kierowania ogniem. Dzięki temu jest on zdolny do zwalczania samolotów, śmigłowców i bsl.
Konfiguracja duńskich zestawów nie została jeszcze ustalona. Zgodnie z wymaganiami Kopenhagi Skyranger ma być wyposażony w radary wykrywania celów, system kierowania ogniem i systemy łączności. Za integrację poszczególnych komponentów ma zaś odpowiadać lokalne przedsiębiorstwo Terma. Typ pocisków rakietowych jakie trafią na Skyrangery nie został jeszcze wskazany.
Obecnie lądowa OPL Danii opiera się wyłącznie o systemy bardzo krótkiego zasięgu z ppzr Stinger. Skyranger będzie więc istotnym wzmocnieniem. Za ochronę i obronę duńskiej przestrzeni powietrznej odpowiada jednak głównie tamtejsza marynarka wojenna i wojska lotnicze (Skyranger GBAD proponowany Indonezji, 2022-11-10).