Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dania wybrała Skyranger 30

Obrona powietrzna, Wojska lądowe, 17 maja 2023

Forsvarskommandoen (dowództwo duńskich sił zbrojnych) i Forsvarsministeriets Materiel‐ og Indkøbsstyrelse (FMI, Agencja ds. zamówień i logistyki) zdecydowały, że lądowy komponent obrony powietrznej sił zbrojnych zostanie oparty o niemieckie zestawy artyleryjsko-rakietowe Skyranger 30. Systemy wieżowe mają zostać zamontowane na używanych już przez Hæren (wojska lądowe) kołowych transporterach opancerzonych Piranha V.

Nie wiadomo jeszcze jaka będzie konfiguracja duńskich zestawów Skyranger 30. Kwestią otwartą pozostaje m.in. dobór sensorów i pocisków rakietowych zintegrowanych z wieżą / Zdjęcie: Dawid Kozdra

Zakup uzbrojenia tej klasy wpisuje się w założenia aktualnych dokumentów planistycznych. Uwzględnia też doświadczenia płynące z trwającej na Ukrainie wojny. Ostatecznie wybór padł na Skyranger 30, który ma najlepiej spełniać wymagania operacyjne i te płynące z NATO. W najbliższym czasie mają się rozpocząć negocjacje z producentem systemu – Rheinmetallem.

Skyranger 30 to opancerzony moduł wieżowy, którego zasadniczym uzbrojeniem jest 30-mm armata automatyczna Oerlikon o szybkostrzelności 1000 strz./min i zasięgu skutecznym do 4000 m. Może ona strzelać różnymi typami amunicji bojowej, w tym programowalną, HEI, HEI-T i szkolną TP-T. Armata może być uzupełniana przez rakietowe pociski przeciwlotnicze. Ponadto integralne wyposażenie Skyranger 30 stanowi zestaw sensorów (optoelektronicznych i radarów) i system kierowania ogniem. Dzięki temu jest on zdolny do zwalczania samolotów, śmigłowców i bsl.

Konfiguracja duńskich zestawów nie została jeszcze ustalona. Zgodnie z wymaganiami Kopenhagi Skyranger ma być wyposażony w radary wykrywania celów, system kierowania ogniem i systemy łączności. Za integrację poszczególnych komponentów ma zaś odpowiadać lokalne przedsiębiorstwo Terma. Typ pocisków rakietowych jakie trafią na Skyrangery nie został jeszcze wskazany.

Obecnie lądowa OPL Danii opiera się wyłącznie o systemy bardzo krótkiego zasięgu z ppzr Stinger. Skyranger będzie więc istotnym wzmocnieniem. Za ochronę i obronę duńskiej przestrzeni powietrznej odpowiada jednak głównie tamtejsza marynarka wojenna i wojska lotnicze (Skyranger GBAD proponowany Indonezji, 2022-11-10).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.