Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

KRLD produkuje seryjnie wyrzutnie KN-25

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 05 maja 2025

Wczoraj, 4 maja 2025, podczas wizyty przywódcy KRLD Kim Dzong Una w największych zakładach przemysłu pancernego w tym państwie, pokazano m.in. czołg Tianma-2 (Tianma-2 – nowy czołg KRLD, 2024-11-24) i produkowane seryjnie samobieżne wyrzutnie rakietowe KN-25 kal. 600 mm. To jedne z najpotężniejszych takich systemów na świecie. Zasięg wystrzeliwanych przez nie precyzyjnie naprowadzanych pocisków wynosi 380 km.

Produkowane seryjnie samobieżne wyrzutnie rakietowe KN-25 kal. 600 mm pokazane podczas wizyty przywódcy KRLD Kim Dzong Una w zakładach przemysłu pancernego / Zdjęcie: KCNA

KN-25 to hybryda wieloprowadnicowych systemów rakietowych i taktycznych pocisków balistycznych. System jest wyposażony w 6 rurowych wyrzutni, po 3 w dwóch rzędach. Wyrzutnie umieszczono na gąsienicowym podwoziu z dziesięcioma podwójnymi kołami jezdnymi po każdej stronie. Zapewnia ono systemowi dobrą mobilność w trudnym terenie, zwiększając jego elastyczność operacyjną na polu walki.

Po raz pierwszy wyrzutnia KN-25 została pokazana podczas parady w Pjongjangu w 2019. W oficjalnych publikacjach nazwano ją superwielkalibrowy system rakietowy wielokrotnego startu. W kolejnych latach KN-25 przechodził testy i modernizacje. Ulepszano jego zasięg, celność i możliwości strzelania salwami z krótkimi interwałami.

Kim Dzong Unowi zaprezentowano także nowy czołg KRLD – Tianma-2. Jego istnienie ujawniono pod koniec listopada 2024 podczas zorganizowanej w Pjongjangu Wystawy Uzbrojenia Rozwój Obrony Narodowej 2024

Podczas wczorajszej wizyty w zakładach pancernych Kim Dzong Un pochwalił nowy silnik o dużej mocy i układ przeniesienia napędu, a także systemy ochrony biernej i czynnej oraz walki radioelektronicznej nowego czołgu / Zdjęcia: KCNA

Seryjnie produkowane KN-25 znacznie zwiększają zdolności KRLD do atakowania celów na głębokim zapleczu jej rywala – Republiki Korei. Pociski systemu są naprowadzane przez bezwładnościowe systemy nawigacyjne wspomagane układami satelitarnymi, zapewniając dokładność trafienia w cel równą kilkadziesiąt metrów. Umożliwia to niszczenie krytycznych obiektów wojskowych, takich jak lotniska, ośrodki dowodzenia i centra logistyczne oraz instalacje radarowe. Obrona przed takim, masowym atakiem jest bardzo trudna, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa.

Znana jest też wersja KN-25 na podwoziu kołowym. Jest ona uzbrojona w 4 wyrzutnie. Podwozie kołowe umożliwia szybki przerzut drogami utwardzonymi, by uniknąć uderzenia odwetowego i pozwolić na atak z nowego miejsca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.