Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próba polskiej jednostopniowej rakiety

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, 13 maja 2025

Jak podał Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, 15 kwietnia 2025 odbył się udany start jednostopniowej wersji rakiety opracowanej w ramach współpracy konsorcjum Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 (lider), WITU i Zakładu Produkcji Specjalnej GAMRAT. Prace prowadzone są w ramach projektu Opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach umowy nr POIR.01.01.01-00-0834/19.

Wystrzelona w kwietniu rakieta o średnicy 300 mm przenosiła ekwiwalent 40 kg ładunku przy wadze 280 kg brutto

Start miał miejsce na Centralnym Poligonie Siły Powietrznych w Ustce, gdzie rakieta pomyślnie osiągnęła zakładane parametry lotu, potwierdzając skuteczność zastosowanych krajowych technologii i rosnący potencjał projektowo-produkcyjny zespołu.

Projekt rakiety to owoc ścisłej współpracy partnerów konsorcjum, którzy połączyli swoje doświadczenie, wiedzę i zasoby w celu opracowania zalążka polskiej rakiety nośnej. Rakieta o średnicy 300 mm przenosiła ekwiwalent 40 kg ładunku użytecznego przy wadze 280 kg brutto. Osiągnęła prędkość ponad 620 m/s. Kluczowe cele misji, w tym weryfikacja działania układów pokładowych nawigacji i sterowania, pracy silnika w warunkach lotu, układu terminacji lotu, systemów telemetrii i efektywność aerodynamiki, zostały w pełni zrealizowane.

Zaprojektowana i zbudowana w Polsce rakieta może posłużyć jako system nośny, lub jako zalążek uzbrojenia przeciwlotniczego i rakiet taktycznych / Zdjęcia: WITU

Start stanowi ważny krok w dalszym rozwoju technologii rakietowych w Polsce i otwiera drogę do kolejnych testów oraz przyszłego rozwoju i implementacji technologii w sektorze kosmicznym i obronnym. Efekty prac będą zalążkiem do rozwoju polskiego systemu nośnego, pocisków przeciwlotniczych i rakiet taktycznych. Obecnie zespół analizuje dane zebrane podczas lotu, które posłużą do dalszej optymalizacji systemu i dłuższych lotów z wykorzystaniem kolejnych stopni rakiety.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia odpowiada za projekt koncepcyjny, obliczenia, wybór i konsultacje implementacji technologii u partnerów, produkcję napędów, logikę układów, sterowanie i badania. Natomiast konsorcjanci odpowiadają za technologię wykonania elementów strukturalnych, w tym z kompozytów i materiałów ablacyjnych i za produkcję paliwa rakietowego na utworzonej w ramach projektu linii do zalewania ładunków do 650 mm średnicy (Kolejna udana próba polskiego silnika rakietowego, 2024-06-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.