Rumuńskie ministerstwo gospodarki wystosowało do rządu USA dwa zapytania ofertowe do oferty i zgody na sprzedaż dotyczące rozbudowy możliwości produkcyjnych przemysłu. USA i Rumunia mają wspólnie rozwijać rumuńską produkcję amunicji czołgowej i artyleryjskiej.
Zapytania dotyczą amunicji czołgowej kal. 120 mm do czołgów Abrams zakupionych przez Bukareszt, jak również 155-mm amunicji artyleryjskiej (do zakupionych armatohaubic samobieżnych K9). Oba projekty będą finansowane z wartej 920 mln USD (3,4 mld PLN) pożyczki udzielonej Rumunom przez Amerykanów we wrześniu 2024.
Na bazie współpracy w Rumunii utworzony zostanie potencjał do produkcji, testowania, certyfikacji i kwalifikacji amunicji (Dodatkowy pancerz rumuńskich K9, 2025-01-29, 920 mln USD amerykańskiej pożyczki dla Bukaresztu, 2024-09-27).