Jak pokazał w mediach społecznościowych estoński start-up Frankenburg Technologies, pod koniec maja br. realizowane były testy poligonowe niskokosztowego systemu rakietowego Mark 1 do zwalczania bsl. Efektory są wystrzeliwane z trójnożnej wyrzutni mieszczącej dwa pociski i prawdopodobnie moduł optoelektroniczny.
Według przedsiębiorstwa system stanowi tanią i przystosowaną do masowej produkcji odpowiedź na coraz powszechniej używane bsl i amunicję krążącą, takie jak irańska amunicja Szached. Pociski mają silnik rakietowy na paliwo stałe.
Frankenburg Technologies podkreśla że jego produkt ma być 10-krotnie tańszy od tradycyjnych pocisków przeciwlotniczych. Mark 1 ma zasięg ok. 2 km i rozwija prędkość poddźwiękową. Szacuje się że długość tych niewielkich efektorów to 0,5 m a głowica bojowa ma masę do ok. 0,5 kg.
Produkcja Mark 1 ma zostać uruchomiona w zakładzie na terytorium Łotwy. Oręż ma zostać w tym roku przekazany Kijowowi w celu przetestowania w warunkach bojowych a w przyszłości możliwa będzie jego produkcja na Ukrainie (Estoński tani pocisk anty-bsl, 2025-01-05).