Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koncepcja fabryk amunicji PGZ

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 09 lipca 2025

Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiła model organizacji 3 zakładów produkcji amunicji. Zakłada on rozbudowę już istniejących zakładów, a także budowę nowych linii technologicznych. Ponadto udało się zakończyć proces analiz i negocjacji ofert w kwestii wyboru dostawcy technologii produkcji amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm. Teraz PGZ przystępuje do uzgodnienie szczegółowych zapisów umów z docelowym partnerem.

W wyniku ogłoszonych inwestycji od 2028 PGZ ma uzyskać zdolności do produkcji 150-180 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm / Zdjęcie: PGZ

Wybór dostawcy technologii produkcji amunicji uwzględniał wiele czynników. Analizy i negocjacje dotyczyły autonomii w zakresie produkcji, suwerenności łańcucha dostaw, możliwości pełnego wykorzystania istniejącego potencjału i kompetencji PGZ. Partnerstwo jest upatrywane nie tylko na potrzeby tego projektu, lecz również na kolejne dekady. Mowa tutaj o poszerzeniu współpracy na rynkach zewnętrznych i wypracowanie modelu biznesowego równouprawniającego partnerów.

Podjęte działania są możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania w wysokości 2,4 mld PLN przez Skarb Państwa. PGZ planuje również realizację innych projektów, dotyczących produkcji prochów wielobazowych i produktów wysokoenergetycznych.

Jak wynika z komunikatu PGZ, pierwszy zakład produkcyjny będzie zajmował się produkcją amunicji kal. 155 mm w obecnej technologii i z dotychczasowymi partnerami. Istotnemu zwiększeniu ulegnie jednak skala produkcji, określona na docelowo do 100 tys. sztuk amunicji rocznie.

Drugi zakład będzie się koncentrował na produkcji amunicji nowej generacji dla armatohaubic samobieżnych Krab, Krab-2 i K9. Moce produkcyjne mają wynosić do 80 tys. rocznie. Dodatkowo oba wymienione zakłady mają produkować również inne typy amunicji wielkokalibrowej, wliczając amunicję kal. 120 mm (prawdopodobnie czołgową i moździerzową).

Trzeci zakład będzie z kolei centrum odpowiadającym za produkcję progów nowej generacji, a także ładunków miotających. Inwestycje przy dwóch pierwszych zakładach są realizowane dzięki uzyskaniu dofinansowania w wysokości 2,4 mld PLN z Funduszu Inwestycji Kapitałowych. W najbliższych tygodniach PGZ złoży wniosek do FIK w celu dofinansowania trzeciego zakładu, tzw. Prochowni.

Przyznane środki umożliwią rozbudowę infrastruktury, optymalizację produkcji i zwiększenie dostaw kompletnej amunicji do Wojska Polskiego. Inwestycje mają się opierać o adaptację i rozbudowę budynków, zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń.

Efektem dofinansowania przemysłu amunicyjnego będzie zwiększenie liczby produkowanych korpusów do amunicji wielkokalibrowej, gazogeneratorów, zwiększających donośność amunicji, jak również elaboracji skorup materiałem wybuchowym. Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 2028 PGZ ma uzyskać zdolności do produkcji 150-180 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm (Dofinansowanie produkcji 155-mm amunicji, 2025-07-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.