Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mi-17 w przetargu afgańskim

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 lipca 2010

Rosja ogłosiła, że zamierza wziąć udział w przetargu na 22 śmigłowce transportowo-bojowe dla lotnictwa wojskowego Afganistanu.

Przetarg na 22 śmigłowce transportowo-bojowe dla korpusu lotnictwa narodowej armii afgańskiej (ANAAC) przygotowuje dowództwo ISAF. Na razie nie wiadomo, z jakich środków miałby zostać sfinansowany ten zakup. W grę wchodzi rosyjski kredyt, ale jest to raczej wątpliwe rozwiązanie.

Dotąd Rosja przekazywała uzbrojenie armii afgańskiej głównie w postaci bezpłatnej pomocy. Na różnych preferencyjnych warunkach Rosjanie dostarczyli dotąd do Afganistanu (armii afgańskiej i NATO) 80 śmigłowców różnych typów. Teraz FR zamierza sprzęt wojskowy już tylko sprzedawać.

W 2002 FR dostarczyła bezpłatnie armii afgańskiej 3 śmigłowce Mi-17. W kolejnym roku rosyjskie zakłady wyremontowały 3 śmigłowce Mi-8. W 2005 przekazano 4 Mi-8MTW wycofane z jednostek armii rosyjskiej oraz wyremontowano 6 uderzeniowych Mi-24. Dwa kolejne Mi-8MTW Afganistan otrzymał od Rosji w 2009.

Rosja przekazywał nie tylko śmigłowce. Przedmiotem darowizn była też m.in. broń strzelecka i amunicja. Jednostki MSW otrzymały 10 tysięcy rosyjskich pistoletów i karabinów. Trzy lata temu Afganistan otrzymał też partię wozów opancerzonych.

Odpłatne dostawy rosyjskiego sprzętu są oprotestowywane przez amerykańskich kongresmenów (Krytyka zakupów Mi-17). Między innymi ze względu na wysoką cenę. Rosyjscy analitycy twierdzą jednak, że zarówno zakup, jak i eksploatacja śmigłowców Mi-8/17 są znacznie tańsze niż zachodnich odpowiedników. Za ewentualny wzrost cen odpowiadają zaś pośrednicy, zwykle przedsiębiorstwa amerykańskie, które są faworyzowane w afgańskich przetargach.

Rosjanie dostarczali dotąd armii afgańskiej wyłącznie śmigłowce używane. Tylko 4 Mi-17 dostarczone na bazie kontraktu z lipca 2009 były fabrycznie nowe. ANAAC otrzymał je po doposażeniu przez przedsiębiorstwa amerykańskie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.