Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie ogłoszą przetarg na okręty podwodne

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 lipca 2010

Indie zamierzają ogłosić przetarg na dostawę 6 diesel-elektrycznych okrętów podwodnych nowej generacji. Mają one kosztować blisko 11 mld USD.

O planowanym programie po posiedzeniu Defence Acquisition Council (DAC) poinformował minister obrony K. Antony. To kolejny krok w modernizacji indyjskiej marynarki wojennej (Rusza proces zakupu OP Indii, 2008-09-27). Program zakupu konwencjonalnych okrętów podwodnych nowej generacji nazwano P-75I (Project 75I). Zapytanie o przedstawienie oferty skierowano do czterech potencjalnych dostawców: francuskiej DCNS, hiszpańskiej Navantia, niemieckiej HDW i rosyjskiego Rosoboroneksportu. Okręty muszą być wyposażone w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP) i uzbrojone w najnowocześniejsze typy broni dostępne na rynku. Docelowo w grę wchodzi uzbrojenie w indyjskie pociski z głowicami atomowymi.

Na zakup 6 okrętów podwodnych Indie przeznaczyły 500 mld rupii (ok. 10,7 mld USD). Tak więc będzie to większy kontrakt niż uznawany dotąd za największy z planowanych - zakup 126 myśliwców wielozadaniowych za 420 mld rupii.

Indie oczekują od dostawcy poważnego offsetu. Przynajmniej 4 z zamówionych okrętów powinny być zbudowane w lokalnych stoczniach - 3 w Mazagon Docks (MDL) w Mumbaju, a jedna w Hindustan Shipyard Ltd (HSL) w Visakhapatnam. Tylko 2 miałyby być dostarczone ze stoczni producenta. Dostawa pierwszego okrętu jest spodziewana z 6-7 lat.

30-letni program modernizacji marynarki indyjskiej z 1999 przewiduje zakup 24 okrętów podwodnych. Jak dotąd w wyniku realizacji tego planu do służby nie wszedł jednak żaden nowy okręt podwodny.

Indyjska marynarka wojenna dysponuje obecnie 15 okrętami podwodnymi. W większości są one już przestarzałe i zostaną wycofane z linii po 2015. W 2005 Indie zawarły kontrakt na dostawę francuskich 6 okrętów podwodnych Scorpene (Project 75). Miały być one dostarczane po jednej od 2012. Dziś wiadomo, że program ma co najmniej dwuletnie opóźnienie, a jego koszt znacznie przekroczył pierwotnie przewidywane 200 mld rupii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.