Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie ogłoszą przetarg na okręty podwodne

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 lipca 2010

Indie zamierzają ogłosić przetarg na dostawę 6 diesel-elektrycznych okrętów podwodnych nowej generacji. Mają one kosztować blisko 11 mld USD.

O planowanym programie po posiedzeniu Defence Acquisition Council (DAC) poinformował minister obrony K. Antony. To kolejny krok w modernizacji indyjskiej marynarki wojennej (Rusza proces zakupu OP Indii, 2008-09-27). Program zakupu konwencjonalnych okrętów podwodnych nowej generacji nazwano P-75I (Project 75I). Zapytanie o przedstawienie oferty skierowano do czterech potencjalnych dostawców: francuskiej DCNS, hiszpańskiej Navantia, niemieckiej HDW i rosyjskiego Rosoboroneksportu. Okręty muszą być wyposażone w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP) i uzbrojone w najnowocześniejsze typy broni dostępne na rynku. Docelowo w grę wchodzi uzbrojenie w indyjskie pociski z głowicami atomowymi.

Na zakup 6 okrętów podwodnych Indie przeznaczyły 500 mld rupii (ok. 10,7 mld USD). Tak więc będzie to większy kontrakt niż uznawany dotąd za największy z planowanych - zakup 126 myśliwców wielozadaniowych za 420 mld rupii.

Indie oczekują od dostawcy poważnego offsetu. Przynajmniej 4 z zamówionych okrętów powinny być zbudowane w lokalnych stoczniach - 3 w Mazagon Docks (MDL) w Mumbaju, a jedna w Hindustan Shipyard Ltd (HSL) w Visakhapatnam. Tylko 2 miałyby być dostarczone ze stoczni producenta. Dostawa pierwszego okrętu jest spodziewana z 6-7 lat.

30-letni program modernizacji marynarki indyjskiej z 1999 przewiduje zakup 24 okrętów podwodnych. Jak dotąd w wyniku realizacji tego planu do służby nie wszedł jednak żaden nowy okręt podwodny.

Indyjska marynarka wojenna dysponuje obecnie 15 okrętami podwodnymi. W większości są one już przestarzałe i zostaną wycofane z linii po 2015. W 2005 Indie zawarły kontrakt na dostawę francuskich 6 okrętów podwodnych Scorpene (Project 75). Miały być one dostarczane po jednej od 2012. Dziś wiadomo, że program ma co najmniej dwuletnie opóźnienie, a jego koszt znacznie przekroczył pierwotnie przewidywane 200 mld rupii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.