Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakaz lądowania EC-135 w Szczecinie

Lotnictwo cywilne, 27 lipca 2010

Wybudowane zaledwie 5 lat temu lądowisko przy szpitalu wojewódzkim w Szczecinie jest niebezpieczne dla nowych śmigłowców LPR - EC135.

Zakaz lądowania przy ul. Arkońskiej obowiązuje od 14 czerwca do odwołania. Wcześniej kilku pilotów zgłosiło dyrektorowi regionu zachód Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ten sam problem: mieli na pokładzie pacjenta w ciężkim stanie i wiatr z nieodpowiedniego kierunku. Musieli podjąć szybką decyzję - ryzykować niebezpieczne lądowanie, czy awaryjnie lecieć na Jasne Błonia.

Otoczone drzewami i budynkami szpitalne lądowisko to studnia, do której śmigłowce podejść mogą wyłącznie z jednej strony. Dodatkowo, z tego kierunku przeszkadzają słupy trakcji tramwajowej. LPR od tego roku lata Eurocopterem EC135, wybranym w budzącym wątpliwości przetargu (Układ Eurocoptera, 2007-09-23). Ze względu na fenestron (otunelowane śmigło ogonowe) jest on bardziej wrażliwy na boczny wiatr podczas startów i lądowań, niż śmigłowce ze zwykłym śmigłem ogonowym. Na lądowisku przy ul. Arkońskiej nie ma innej możliwości podejścia do lądowania w przypadku silnego bocznego wiatru.

Jak donosi szczecińska redakcja Gazety Wyborczej, lądowisko to wybudowano w 2005 za ok. 1,5 mln zł (w tym za pieniądze z programu PHARE).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.