Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holendrzy wychodzą z Afganistanu

Strategia i polityka, 30 lipca 2010

1 sierpnia zakończy się oficjalnie działalność holenderskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. 1950 żołnierzy wraca do kraju.

</span>Proces powrotu holenderskich żołnierzy już trwa. Przekazują oni swoje bazy Amerykanom i Australijczykom

Holendrzy wysłali swoich żołnierzy do Afganistanu w 2006, z mandatem do końca lipca 2010. Większość z 1200, później 1750 i ostatecznie 1950 żołnierzy, odpowiadała za prowincję Uruzgan. W tym okresie zginęło 24 żołnierzy.

NATO zwróciło się do Hagi o przedłużenie misji do sierpnia 2011. Większość społeczeństwa była jednak przeciwna działaniom w Afganistanie, co doprowadziło do odrzucenia prośby i kryzysu rządowego.

</span>Holendrzy jako pierwsi wysłali do Afganistanu ciężkie haubice PzH 2000, oceniając je wyjątkowo pozytywnie. Pojawiły się jednak problemy z serwisowaniem, wynikającym z wysokiego tempa zużywania się podzespołów, głównie układu jezdnego. Zamontowano również - dobrze widoczne na zdjęciu - dodatkowe opancerzenia stropu wieży, w obawie przed pociskami moździerzowymi

Przedstawiciele holenderskich władz argumentują, że kontyngent dobrze wykonał swoje zadania, doprowadzając do znacznej poprawy sytuacji mieszkańców prowincji. W trakcie misji zwiększono liczbę szkół, zainwestowano w rolnictwo (czerpiące istotne zyski z uprawy maku na opium), oddano do użytku drogę między głównymi miastami, Chorą i Tarin Kowtem. Holendrzy wyszkolili również 3 tys. żołnierzy wojsk rządowych, uznając, że są oni zdolni do prowadzenia samodzielnych operacji.

</span>Holenderski konwój, w trakcie operacji wycofywania się z Afganistanu. Poprzedza go grupa Bushmasterów i transporterów XA-188 / Zdjęcia: MO Holandii

Wycofywanie żołnierzy już się rozpoczęło i zostanie zakończone w sierpniu. Sprowadzenie sprzętu potrwa do końca roku. Holendrzy wyposażyli bowiem kontyngent w dużą liczbę uzbrojenia, w tym 4 samoloty F-16, 6 śmigłowców uderzeniowych AH-64D, 4 śmigłowce transportowe CH-47D, a także szeroką gamę sprzętu pancernego, w tym ciężkie haubice samobieżne PzH 2000, transportery kołowe Patria XA-188 i gąsienicowe YPR-765 (pochodne M113), jak również samochody patrolowe Bushmaster (zobacz: Kolejne Bushmastery dla Holandii).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.