Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holendrzy wychodzą z Afganistanu

Strategia i polityka, 30 lipca 2010

1 sierpnia zakończy się oficjalnie działalność holenderskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. 1950 żołnierzy wraca do kraju.

</span>Proces powrotu holenderskich żołnierzy już trwa. Przekazują oni swoje bazy Amerykanom i Australijczykom

Holendrzy wysłali swoich żołnierzy do Afganistanu w 2006, z mandatem do końca lipca 2010. Większość z 1200, później 1750 i ostatecznie 1950 żołnierzy, odpowiadała za prowincję Uruzgan. W tym okresie zginęło 24 żołnierzy.

NATO zwróciło się do Hagi o przedłużenie misji do sierpnia 2011. Większość społeczeństwa była jednak przeciwna działaniom w Afganistanie, co doprowadziło do odrzucenia prośby i kryzysu rządowego.

</span>Holendrzy jako pierwsi wysłali do Afganistanu ciężkie haubice PzH 2000, oceniając je wyjątkowo pozytywnie. Pojawiły się jednak problemy z serwisowaniem, wynikającym z wysokiego tempa zużywania się podzespołów, głównie układu jezdnego. Zamontowano również - dobrze widoczne na zdjęciu - dodatkowe opancerzenia stropu wieży, w obawie przed pociskami moździerzowymi

Przedstawiciele holenderskich władz argumentują, że kontyngent dobrze wykonał swoje zadania, doprowadzając do znacznej poprawy sytuacji mieszkańców prowincji. W trakcie misji zwiększono liczbę szkół, zainwestowano w rolnictwo (czerpiące istotne zyski z uprawy maku na opium), oddano do użytku drogę między głównymi miastami, Chorą i Tarin Kowtem. Holendrzy wyszkolili również 3 tys. żołnierzy wojsk rządowych, uznając, że są oni zdolni do prowadzenia samodzielnych operacji.

</span>Holenderski konwój, w trakcie operacji wycofywania się z Afganistanu. Poprzedza go grupa Bushmasterów i transporterów XA-188 / Zdjęcia: MO Holandii

Wycofywanie żołnierzy już się rozpoczęło i zostanie zakończone w sierpniu. Sprowadzenie sprzętu potrwa do końca roku. Holendrzy wyposażyli bowiem kontyngent w dużą liczbę uzbrojenia, w tym 4 samoloty F-16, 6 śmigłowców uderzeniowych AH-64D, 4 śmigłowce transportowe CH-47D, a także szeroką gamę sprzętu pancernego, w tym ciężkie haubice samobieżne PzH 2000, transportery kołowe Patria XA-188 i gąsienicowe YPR-765 (pochodne M113), jak również samochody patrolowe Bushmaster (zobacz: Kolejne Bushmastery dla Holandii).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra