Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aerion zebrał zamówienia warte 1,5 mld USD

Lotnictwo cywilne, 12 grudnia 2007

Projektujące naddźwiękowy samolot dyspozycyjny SSBJ przedsiębiorstwo Aerion uzyskało w ciągu miesiąca wstępne zamówienia warte 1,5 mld.

SSBJ (Supersonic Business Jet) to samolot dyspozycyjny, który ma latać z prędkością Ma1,6 (nad obszarami, gdzie obowiązuje zakaz wywoływania gromu dźwiękowego - Ma1,15). Aerion rozpoczął zbieranie wstępnych zamówień w listopadzie, na Dubai Air Show (Szejk Raszid - pierwszy klient na Aeriona). Dotąd jego przedstawiciel handlowy, ExecuJet Aviation Group z Zurichu, podpisał umowy (LOA) warte 1,5 mld USD przy cenie jednostkowej 80 mln USD. Klienci pochodzą z Europy, Bliskiego Wschodu, Azji i USA.

Na razie nie przystąpiono nawet do budowy prototypu SSBJ. Aerion planuje jednak, że zakończy badania i certyfikację samolotu do 2014. Wtedy powinny rozpocząć się dostawy SSBJ dla klientów, którzy w listopadzie 2007 podpisali pierwsze zamówienia.

Przedstawiciele ExecuJet szacują, że w najbliższym czasie uda im się zdobyć zamówienia na ok. 100 SSBJ. Dalszy rozwój rynku tych samolotów będzie uzależniony od postępu prac konstrukcyjnych i wyników badań prototypów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.