Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tylko dwie fregaty dla Tajwanu?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 06 sierpnia 2010

Według doniesień tajwańskich mediów, Waszyngton zgodził się na sprzedaż 2 fregat typu Oliver Hazard Perry. Władze w Tajpej zabiegają o zakup 8 takich okrętów.

</span>USS Boone, jeden z 9 bliźniaczych fregat, które znajdują się obecnie w rezerwie US Navy. Amerykanie mogą wyznaczyć dwie jednostki dla Tajwanu właśnie z tej grupy lub z 23 innych okrętów, które ciągle znajdują się w służbie / Zdjęcie: US Navy

Według tajwańskiego dziennika Apple Daily, powołującego się na źródła w ministerstwie obrony, Waszyngton zdecydował się na sprzedaż Republice Chin 2 fregat typu Oliver Hazard Perry. Okręty mają kosztować łącznie 40 mln USD.

Przedstawiciele marynarki wojennej zaprzeczyli, by wiedzieli o takiej propozycji. Rzecznik prasowy floty poprzestał jedynie na stwierdzeniu, że w 2008 zainicjowano pięcioletni program wzmocnienia potencjału bojowego tego rodzaju sił zbrojnych. Plan zakłada zakup 8 konwencjonalnych okrętów podwodnych, nieujawnionej oficjalnie liczby fregat i mniejszych okrętów rakietowych.

Według wcześniejszych doniesień mediów, władze w Tajpej wystąpiły do USA o sprzedaż 8 fregat (zobacz: Tajwan chce odkupić 8 fregat), dla zastąpienia tyluż okrętów typu Knox, które weszły do służby w US Navy w latach 1971-1974. Trafiły one na Tajwan 20 lat później i przeszły do tej pory tylko nieznaczne modernizacje.

Nowy zakup powinien w konsekwencji doprowadzić do pozyskania okrętów o średnio 10 lat młodszych, przy czym miały one zostać gruntownie zmodernizowane i dozbrojone.

Tajwan, przy nieco ponad 23 mln mieszkańców, wypracował w ubiegłym roku PKB o wartości 736 mld USD, znacznie większej niż PKB naszego kraju. Ma więc spore rezerwy finansowe na zakup nawet zupełnie nowego uzbrojenia. ChRL skutecznie jednak blokuje większość transakcji. Nawet USA, które zostało w praktyce jedynym dostawcą, musi brać pod uwagę te uwarunkowania i ogranicza dostawy sprzętu bojowego (zobacz np.: Tajwan - znowu 6 miliardów).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.