Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Korweta dla WMF z konkursu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 sierpnia 2010

Ministerstwo obrony FR postanowiło przeprowadzić przetarg na opracowanie projektu nowej korwety dla WMF. Ma to być następca okrętów proj. 20380 Stierieguszczij.

W konkursie, który powinien zostać ogłoszony we wrześniu, według Kommiersanta ma wziąć udział 5 kompanii. 3 z nich wchodzą w skład OSK (Obiediniennoj sudostroitielnoj korporacji) - ZKB (Zielienodolskoje konstruktorskoje biuro), Siewiernoje PKB i CMKB Ałmaz. Czwartą ma być nieokreślona stocznia zagraniczna (?), a piątą biuro konstrukcyjne, specjalizujące się w projektowaniu małych statków dla potrzeb cywilnych

WMF potrzebuje niewielkiego, szybkiego okrętu z hangarem dla śmigłowca, zbudowanego z łatwo wymiennych modułów, w szczególności w zakresie wyposażenia i uzbrojenia. Miałby on wykonywać wiele różnych zadań, w tym związane z ochroną wybrzeża, zwalczaniem okrętów nawodnych i podwodnych, a nawet misje jednostki przeciwminowej.

Okręt proj. 20380, zaprojektowany przez CMKB Ałmaz, był pierwszą w historii WMF FR korwetą. Jak dotąd powstała tylko jedna taka jednostka - Stierieguszczij (na zdjęciu, Stierieguszczij zakończył próby morskie, 2007-10-13). Zbudowała go Siewiernaja Wierf, kontrolowana przez Mieżprombank. Kolejną korwetę - Soobrazitielnyj - zwodowano w marcu br. Pod 3 następne położono stępki (jedną buduje Amurski sudostroitielnyj zawod OSK). Jednak okręty tego projektu nie spełniają współczesnych wymagań. Tymczasem WMF potrzebuje 50 korwet. Stąd koncepcja przetargu na nowe okręty tej klasy.

Według nieoficjalnych informacji Kommiersanta, ZKB przedstawi na konkurs trimaran, podobny do amerykańskiego LCS Independence (USS Independence w służbie, 2010-01-19), krytykowanego w USA za wysoką cenę. ZKB projektowało trimarany już w latach 1980. Według rosyjskich analityków, WMF poszukuje jednak raczej okrętu bardziej konwencjonalnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.