Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tigery HAD rozpoczęły próby w Hiszpanii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 września 2010

W zakładach Eurocopter Espana w Albacete rozpoczęto próby w locie śmigłowców bojowych HA.28 Tigre. W ciągu następnych 15 miesięcy przejdą one badania, obejmujące m.in. odpalenia pocisków Mistral i Spike.

Rozpoczęcie dostaw seryjnych HA.28 Tigre zaplanowano na początek 2012.  Hiszpanie odbiorą 24 wiropłaty - 18 w wersji HAD i 6 w wersji HAP, które  zostaną przebudowane do tego standardu. Widoczny na zdjęciu śmigłowiec  jest pierwszym z nich / Zdjęcie: Eurocopter Espana

Tiger HAD (Helicoptero de Apoyo y Destrucción) jest wersją uderzeniową, pochodną modelu HAP (Helicoptere d'Appui Protection - wsparcia i osłony), zakupionego w liczbie 40 przez francuskie ALAT (Lotnictwo Lekkie Wojsk Lądowych). Hiszpanie zamówili Tigery uzbrojone w 30-mm działko, wyrzutnie 68-mm niekierowanych pocisków rakietowych SNEB, pociski powietrze-powietrze MBDA Mistral oraz ppk Rafael Spike-ER (Tiger HAD odpala Spike, 2008-09-23).

HA.28 napędzane są silnikami MTR390 Enhanced, charakteryzującymi się mocą większą o 14% w porównaniu ze standardową konstrukcją, zwiększoną ochroną balistyczną i nowymi układami samoobrony. Cena śmigłowców wynosi 1,35 mld euro. Dotychczas Fuerzas Aeromoviles del Ejercito de Tierra (Siły Aeromobilne Wojsk Lądowych Hiszpanii) odebrały 5 Tigrów HAP. Stacjonują one w bazie Coronel Sánchez Bilbao w Almagro.

Hiszpańskie Tigery są montowane w zakładach Eurocopter w Albacete, które odpowiadają także za ich obsługę techniczną i dostawę części zamiennych. Oprócz tego Hiszpanie będą wyłącznym producentem tylnej części kadłuba dla tego typu, także dla śmigłowców przeznaczonych na eksport. Modernizacją silnika Enhanced MTR390, Tigera HAD zajmują się konsorcja ITP i MTR, zaś urządzenia WE Saphir-M dostarczy Indra.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.