Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szakale w Polsce i na Litwie

Strategia i polityka, 21 września 2010

20 września we właściwą fazę wkroczyły organizowane przez SOCEUR (Special Operatons Command - Europe) USA międzynarodowe ćwiczenia wojsk specjalnych Jackal Stone 2010.

Zaproszonym dziennikarzom zaprezentowano strukturę oraz sposób pracy elementów połączonego dowództwa Combined Joint Special Operations Task Force

Po kilkunastu dniach zgrywających przez tydzień ok. 1100 żołnierzy z USA, Polski (wszystkie jednostki DWS), Litwy, Łotwy, Chorwacji, Rumunii oraz Ukrainy realizować będzie maksymalnie realistyczne misje związane z doskonaleniem współdziałania i dowodzenia sił specjalnych Sojuszu. Ćwiczenia realizowane są na terenie i wodach terytorialnych Polski oraz Litwy. Jackal Stone 2010 to największe i najważniejsze w 2010 ćwiczenia międzynarodowe realizowane na terytorium Polski.

W ćwiczeniu bierze udział ok. 1100 żołnierzy wojsk specjalnych USA, Polski, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Rumunii i Ukrainy

W zorganizowanym na lotnisku 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie uroczystym formalnym otwarciu JS2010 brał udział pozostający ministrem obrony narodowej Bogdan Klich, dowódca SOCEUR gen. Michael Repass, Szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, Dowódca Operacyjny SZ RP gen. broni Edward Gruszka, Dowódca Wojsk Specjalnych płk Piotr Patalong i Sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów Jacek Cichocki.

Na lotnisku w Świdwinie pojawiły się śmigłowce Boeing MH-47G z 160th Special Operations Aviation Regiment (Airborne) Nightstalkers

W Polsce ulokowano dowództwo ćwiczenia (dowództwo Combined Joint Special Operations Task Force) i stąd kierowane są działania lądowe oraz powietrzne (CJSO Air Component, kierowany przez Amerykanów i Polaków - zastępcą dowódcy jest ppłk dypl. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca 21. Bazy Lotniczej). Na lotnisku w Świdwinie pojawiły się śmigłowce Boeing MH-47G z 160th Special Operations Aviation Regiment (Airborne) Nightstalkers oraz samoloty Lockheed Martin MC-130P Combat Shadow (dedykowane do uzupełniania w locie paliwa śmigłowców MH-47G) i MC-130H Combat Talon II z 67th Special Operation Squadron, USSOCE z RAF Mildenhall oraz realizujące zadania pomocnicze śmigłowce Mi-8 i PZL Sokół z polskich wojsk aeromobilnych. Do realizacji ćwiczeń zaangażowano także należące do Sił Powietrznych RP samoloty Su-22M4 i F-16C/D. W ramach realizowanego na Litwie (Kowno, Kłajpeda) wojska korzystały także ze wsparcia litewskich śmigłowców Mi-8/Mi-8MTW-1.

W prezentowanym elemencie ćwiczenia zgrywającego dowodzonej przez Polskę grupy zadaniowej sił specjalnych (SOTG10) realizowano zadanie uwolnienia przetrzymywanego przez rebeliantów zakładnika. W zadaniu brała udział grupa naziemna, złożona z Amerykanów (na humvee M1151) i Litwinów (na Honkerach)...

W ćwiczeniach komponentu nawodnego (SOMTG(M)) na wodach terytorialnych Litwy biorą udział zespoły z USA, Litwy, Łotwy oraz Morskiej Jednostki Działań Specjalnych (zwanej Formozą). Na morzu działania koordynuje okręt dowodzenia US Navy USS Mount Whitney (LCC/JCC 20).

oraz grupa działająca z powietrza (złożona z Chorwatów, Polaków - z 1. Pułku Specjalnego Komandosów - oraz Amerykanów), desantowanych z pokładu MH-47G / Zdjęcia: Grzegorz Hołdanowicz

Podczas ćwiczeń oficjalnie potwierdzono, iż nie upadły plany utworzenia na lotnisku w Powidzu w składzie Sił Powietrznych 15. Eskadry Działań Specjalnych. Pierwotnie miała ona być utworzona w 2009 i osiągnąć gotowość operacyjną w 2012, jednak obecnie proces jest opóźniony o ok. 2 lata. Docelowo w jej składzie powinno być ok. 12 śmigłowców różnej klasy i przeznaczenia oraz co najmniej 2 samoloty transportowe - początkowo (przejściowo) PZL M28 Bryza, a docelowo samoloty nie mniejsze niż C295M. Kwestia ulokowania eskadry w Powidzu pod parasolem SP nie wydaje się obecnie poddawana w wątpliwość, mimo iż specyfika działań DWS (Nowa siedziba DWS, 2008-12-03) i dotychczasowe silne związki z wojskami aeromobilnymi przemawiają jak się wydaje za ulokowaniem nowej eskadry raczej w obrębie lotnictwa Wojsk Lądowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.