Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwolnienia w NASA

Astronautyka, 29 września 2010

W związku z bliskim już zakończeniem wykorzystywania promów kosmicznych NASA planuje zwolnienie 1222 osób. Kolejnych 350 straci pracę w zakładach kooperujących.

Ostatni start amerykańskiego promu kosmicznego, w ramach misji STS-132. Atlantis wystartował 14 maja bieżącego roku. Po nim przewidziane są już tylko 2-3 starty / Zdjęcie: NASA

Wymówienia mają zostać wręczone w najbliższy piątek i wiążą się z terminarzem startów wahadłowców.

Pierwotnie planowano ostatni lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS we wrześniu-październiku bieżącego roku (zobacz: Ostatni lot wahadłowca). Obecnie start Discovery planowany jest na 1 listopada. Co więcej, głównie ze względów prestiżowych, by nie być całkowicie zależnym od rosyjskich Sojuzów, Amerykanie zdecydowali się na jeszcze jedną misję. W lutym do ISS powinien zacumować prom, przewożący spektrometr badawczy.

Okazuje się jednak, że przyszłość programu promów kosmicznych nie została przesądzona. Obecnie w amerykańskim parlamencie trwa proces przyjmowania budżetu NASA na przyszły roku. Zakłada się w nim możliwość przeprowadzenia jeszcze jednego startu, do którego mogłoby dojść latem 2011.

Inne, proponowane obecnie poprawki członków komitetu nauki i technologii izby reprezentantów, nakazują przyspieszenie prac nad ciężką rakietą. Mimo, że ewentualne zmiany prawdopodobnie nie powstrzymają biegu wymówień, mogą umożliwić ponowne przyjęcie do pracy zwalnianych specjalistów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.