Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmodernizowany T-55 dla Peru

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 października 2010

Według Forecast International, Ukraina i Peru rozpoczęła program testów czołgu Tifon-2, czyli zmodernizowanego za naszą wschodnią granicą T-55.

Zdjęcie: CHKMB

Ze względu na zakup przez sąsiednie Chile 140 używanych czołgów Leopard 2A4, Peru zainicjowało program zakupu nowego czołgu podstawowego. O lukratywny kontrakt na 80-140 wozów starało się kilku wytwórców - w tym polski Bumar - oferujących pochodne T-72. Liderem tych starań zostali Chińczycy, ze swoim MBT 2000 (typ 90-IIM), jednak ostatecznie - głównie ze względu na kryzys gospodarczy - Lima zdecydowała o rezygnacji z zakupu. Czołgi podstawowe nie znalazły się na liście priorytetów zbrojeniowych kraju (zobacz: Peru odsyła chińskie czołgi).

Zamiast tego rozważana jest modernizacja przynajmniej części z 350 T-55, otrzymanych w latach 1973-1978. Celowi temu służy ukraińsko-peruwiański program budowy prototypu o nazwie Tifon-2. Pojazd został zbudowany w charkowskich zakładach im. Morozowa (CHKMB), przy udziale peruwiańskiej Casanave (DISCA).

T-55 został wyposażony w 1050-konny silnik 5TDMFA, armatę KBM-1M kalibru 125 mm z automatem ładującym i skomputeryzowany SKO. Prezentowane zdjęcie wskazuje również na istotne zmiany opancerzenia, w tym dodanie fartuchów bocznych i w dolnej części wieży, jak również zainstalowanie dodatkowego przedziału z tyłu wieży, prawdopodobnie na magazyn amunicyjny.

Próby trakcyjne Tifona-2 rozpoczęły się w październiku. Później nastąpią testy systemów uzbrojenia, połączone ze strzelaniem. Ich wyniki staną się podstawą do podjęcie decyzji o ewentualnej modernizacji części peruwiańskich T-55.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.