Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

45 minut bez kontroli

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 27 października 2010

W sobotę 50 rakiet z głowicami atomowymi w bazie Warren pozostawało przez 45 minut bez kontroli systemu dowodzenia. Prezydent USA dowiedział się o tym we wtorek.

Według nieoficjalnych informacji (po raz pierwszy napisał o tym portal internetowy The Atlantic), awarię rozpoczęły wczesnym rankiem 23 października zakłócenia wysyłane do systemu dowodzenia przez grupę 5 rakiet. Komputery sterujące, które sekwencyjnie sprawdzają stan rakiet, nie mogły zweryfikować ich kodów. Operatorzy postanowili odłączyć wadliwie funkcjonujące komputery od systemu, co doprowadziło do utraty łączności z grupą 50 rakiet Minuteman III.

W bazie F.E. Warren niedaleko Cheyenne w stanie Wyoming znajduje się 150 rakiet uzbrojonych w głowice atomowe. Po odłączeniu od systemu 50 z nich, pozostałe pozostawały w gotowości bojowej. Po 45 minutach operatorom udało się przywrócić normalną pracę 49 z wadliwie funkcjonujących wyrzutni. Przywracanie do normalnej pracy całego systemu dowodzenia i łączności bazy trwało przez cały weekend. Operatorem rakiet jest 319th Missile Squadron.

W wypadku awarii kontrolę nad systemem dowodzenia i łączności z wyrzutniami rakiet może zapewnić podsystem zapasowy (jeden z kilku). Nie został on jednak użyty, ponieważ USA nie pozostawały w stanie podwyższonej gotowości. Do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wystarczały pozostałe rakiety rozmieszczone na lądzie, a także na okrętach podwodnych i samolotach. Przedstawiciele Pantagonu zaznaczają też, że w czasie usuwania awarii rakiety nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia.

Prezydent USA, Barack Obama został poinformowany o incydencie dopiero wczoraj, we wtorek rano, przez przewodniczącego Połączonego Kolegium Szefów Sztabów adm. Mike Mullena i sekretarza obrony Roberta Gatesa. Dowództwo amerykańskich sil zbrojnych wykluczyło przy tym możliwość sabotażu. Uznano, że przyczyną awarii były problemy techniczne. Najprawdopodobniej chodziło o uszkodzenie jednego z podziemnych kabli łączących centrum dowodzenia z silosami rakietowymi.

Lądowy arsenał jądrowy USA jest rozmieszczony w trzech bazach. Poza bazą Warren rakiety znajdują się w Północnej Dakocie i Montanie. Łącznie jest ich 450.

Do podobnego incydentu doszło - według ujawnionych informacji - 12 lat temu. Wówczas problemy z systemem komputerowym wystąpiły w dwóch bazach: Minot AFB w Nebrasce i Malmstrom AFB w Montanie.

USAF zdarzały się inne problemy z potencjałem atomowym. W sierpniu 2007 bombowiec B-52 omyłkowo przewiózł 6 uzbrojonych w głowice atomowe pocisków samosterujących z bazy Minot do Barksdale. Załoga nie zdawała sobie sprawy z tego, co znajduje się na pokładzie. W marcu 2008 cztery zapalniki do głowic atomowych znalazły się omyłkowo na Tajwanie (Rezygnacja szefów USAF, 2008-06-05). W kwietniu 2009 zatopieniu z powodu roztopów uległ jeden z silosów z rakietą balistyczną (Zatopiona rakieta strategiczna, 2009-04-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra