Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa łódź desantowa dla Mistrali

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 27 października 2010

Najnowszy okręt typu Mistral otrzyma nowe łodzie desantowe. Zamiast klasycznych barek typu CTM, będą to nowoczesne katamarany z ruchomym pokładem.

Nowy katamaran w czasie rejsu z podniesionym pokładem ładunkowym / Zdjęcie: DGA

Prace nad nowym, szybkim środkiem przewozu ludzi i towarów, z pokładów okrętów desantowych na brzeg, rozpoczęto w 2003, 3 lata po zleceniu budowy pierwszych jednostek wielozadaniowych typu Mistral.

W ubiegłym roku marynarka i agencja zamówień wojskowych DGA wybrały konstrukcję katamaranu (L-CAT) prywatnej spółki CNIM. Oferuje ona bowiem zdecydowanie większe możliwości niż klasyczne barki desantowe, a szczególnie wykorzystywane do dzisiaj przez Marine Nationale CTM, a skonstruowane w latach 1960.

Nowa jednostka posiada ruchomy pokład. Dzięki temu w czasie rejsu może - jako katamaran - osiągać prędkość do 18 w. Z ładunkiem do 80 t., lub 25 w. bez obciążenia. To zaś pozwala na osiągniecie 5-krotnego zwiększenia skuteczności działania, w porównaniu do CTM, również w przypadku pozostawania okrętu-matki z dala od wybrzeża, poza zasięgiem większości środków ogniowych przeciwnika.

Do rozładunku załoga L-CAT opuszcza pokład, zmieniając katamaran w płaskodenną barkę. Przedstawiciele francuskiej marynarki wojennej oceniają, że możliwym będzie dzięki temu wyładowanie ludzi i sprzętu na 90% wybrzeży.

Nowe katamarany zostaną przydzielone do najnowszego okretu desantowego typu Mistral, Dixmunde, który został zwodowany 17 września i powinien osiągnąć gotowość operacyjną w 2012 (zobacz także: Antykryzysowy, francuski Mistral).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.