Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie typ 80 dla Finów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 05 listopada 2010

Fińskie Dowództwo Logistyki podpisało z chińskim NORINCO kontrakt na dostawy 2 uniwersalnych karabinów maszynowych do testów, a w opcji na dalszych 998.

W armii fińskiej uzbrojenie strzeleckie opiera się na broni mającej rosyjskie korzenie i zasilanej amunicją typową dla państw byłego Układu Warszawskiego, m.in. 7,62 mm x 39 i 7,62 mm x 54R. Stąd też podstawowym ukm Puolustusvoimat pozostaje PKM / Zdjęcie: FDF

Pod koniec czerwca odpowiedzialne za zakupy uzbrojenia Dowództwo Logistyki (MAAVMATL) ogłosiło przetarg na dostawy dwóch 7,62-mm karabinów maszynowych odpowiadających PKM do testów (patrz Finowie szukają tysiąca PKM, 2010-07-11). W opcji kontraktu jest zakup dalszych 998 konstrukcji do amunicji 7,62 mm x 54R. Rosyjska broń, oznaczana lokalnie jako 7.62 KK PKM, jest standardowym uniwersalnym karabinem maszynowym fińskiej armii, większość tych konstrukcji trafiło do uzbrojenia w latach 1990. w ramach spłaty długów ZSRS.

Chiński 7,62-mm karabin maszynowy typ 80 to klon rosyjskiego PKM, powstały na początku lat 1980. Od 1983 używany w niewielkiej liczbie w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, obok ukm typ 67, przyjęty do uzbrojenia w Bangladeszu i Sri Lance (200 typ 80 dostarczonych w 2007) / Zdjęcie: NORINCO

Pod koniec października Finowie podpisali umowę z chińskim, państwowym koncernem zbrojeniowym China North Industries Corporation, który ma dostarczyć karabiny maszynowe typ 80, czyli powstałe w ChRL klony rosyjskiej broni. Obok typ 80, NORINCO produkuje również jego czołgową odmianę typ 86 (odpowiednik PKMT), jak również wersję CF06 do amunicji 7,62 mm x 51.

Nie jest to pierwsza chińska broń kupiona przez Finlandię. W latach 1990. państwo to pozyskało kilkaset tysięcy klonów 7,62-mm karabinków automatycznych AK - NORINCO typ 56 z kolbą stałą, przyjęty do uzbrojenia jako 7.62 RK 56 oraz NORINCO typ 56-2 z kolbą składaną na bok, jako 7,62 RK 56 TP, przechowywanych jako rezerwa w zapasach mobilizacyjnych na wypadek wojny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.