Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańsko-australijskie rozmowy

Strategia i polityka, 08 listopada 2010

W czasie trwających w Melbourne corocznych rozmów wojskowych między USA a Australią, strony próbują zacieśnić wzajemne stosunki. Powodem jest chińska ekspansja militarna.

</span>Australia jest jednym z największych odbiorców amerykańskiego uzbrojenia. Ostatni z dużych kontraktów dotyczył zakupu 24 prezentowanych Super Hornetów. W najbliższych latach kraj ten podpisze wielokrotnie większy kontrakt, na dostawy przynajmniej 72 egz. F-35. Pod koniec ubiegłego roku australijski rząd wydał zgodę na zakup pierwszej partii Lightningów II, składającej się z 14 samolotów / Zdjęcie: RAAF

Wizyta sekretarza obrony Roberta Gatesa ma na celu - według oficjalnych wypowiedzi - zacieśnienie współpracy w dziedzinie przeciwstawiania się atakom informatycznym, rozwoju rozpoznania satelitarnego i systemów antybalistycznych. To z kolei powinno podnieść amerykański potencjał wojskowy w regionie. Sekretarz Gates zaprzeczył przy tym, by USA zainteresowane było otwarciem nowych baz w Australii.

Politycy obu państw w oficjalnych wypowiedziach podkreślali, że liczą na to, iż rozwój Chin będzie realizowany w sposób odpowiedzialny i pokojowy. W ten sposób uniknęli oskarżeń o zadrażnianie stosunków z Pekinem, choć jasnym jest, że ewentualne, dzisiejsze ustalenia będą miały na celu właśnie zwiększenie możliwości militarnego oddziaływania na ChRL.

Z nieoficjalnych wypowiedzi wynika, że Amerykanie są zainteresowani zwiększeniem dostępności australijskich instalacji wojskowych na czas zagrożenia i wojny, co powinno zdecydowanie zwiększyć skuteczność działań w Oceanii i na Oceanie Indyjskim.

Wzrost sił chińskiej marynarki wojennej i lotnictwa powoduje bowiem, że wojska tego kraju powoli uzyskują zdolność do działań w coraz większej odległości od swojego wybrzeża (zobacz: Chiny oczami Amerykanów). Zachowanie baz w rejonie Korei Południowej i Japonii w takiej sytuacji może okazać się już niewystarczające.

Innym tematem rozmów będzie zakup amerykańskich systemów uzbrojenia. Australia, mimo dywersyfikacji zamówień i rozwoju własnego przemysłu obronnego, nadal zależna jest od amerykańskich dostaw. Tylko w bieżącym roku Australijczycy zamówili w USA broń i wyposażenie wojskowe o wartości 1,45 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.