Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aravisy w Afganistanie

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 listopada 2010

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że od końca września w Afganistanie przebywa 11 samochodów saperskich Aravis.

</span>Aravis jest samochodem patrolowym o masie 12,5 t, przeznaczonym do zabezpieczania konwojów przed wybuchami mini pułapek minowych. Francuska agencja zamówień wojskowych DGA złożyła w ubiegłym roku u Nextera zamówienie na 15 takich wozów / Zdjęcie: MO Francji

Pojazdy przybyły do Afganistanu na pokładzie samolotu transportowego An-124. Obecnie znajdują się w bazach w miejscowościach Kapisa i Surobi. Po doposażeniu w systemy zagłuszające, kamery o wysokiej rozdzielczości, systemy łączności, nawigacji i uzbrojenie, pojazdy wykonują już pierwsze misje bojowe.

Aravis (inaczej VBHP - véhicule blindé hautement protégé) został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie jako samochód patrolowy na targach Eurosatory 2008. Ostatecznie Nexter uzyskał zamówienie na swój nowy produkt rok później. Pierwotnie francuskie siły zbrojne miały kupić jedynie 5 wozów, jednak korzystając z funduszów na pobudzenie gospodarki, zwiększono tę liczbę do 15 egz.

Pierwszy z seryjnych samochodów dostarczono w kwietniu. Aravisy zostały przekazane oddziałom saperów, jako pojazdy sekcji rozminowania. Prowadzą one rozpoznanie dróg, jadąc na czele kolumn, zapewniając załodze wysoki poziom ochrony balistycznej i minowej. Zabezpieczają również ochronę ciężkim pojazdom saperskim, produkowanym przez MBDA Suovim oraz zakupionym w USA Buffalo (zobacz także: Zamówienie na kolejne Buffalo). Te pierwsze są w stanie - teoretycznie - oczyścić aż 100 km drogi na dobę. Drugi umożliwia niszczenie IED, bez konieczności bezpośredniego angażowania sapera.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.