Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irlandzkie siły zbrojne oszczędzone

Strategia i polityka, 26 listopada 2010

Drastyczne redukcje wydatków publicznych w Irlandii w stosunkowo małym stopniu dotkną sił zbrojnych. Redukcja wydatków w latach 2011-2014 wyniesie 106 mln Euro.

</span>Kryzys wymusił na Irlandii m.in. ograniczenie wojskowej aktywności zagranicznej. Na zdjęciu sprzęt wycofany w lipcu z Czadu / Zdjęcie: MO Irlandii

Irlandia utrzymuje stosunkowo małe, 8,5-tysięczne siły zbrojne, przeznaczając na ministerstwo obrony ok. 1 mld Euro rocznie. Piąta część tej kwoty wydawana jest na emerytury i renty. W 2009 - po paru latach niewielkiego wzrostu - kasa resortu obrony po raz pierwszy została zmniejszona, o 1,6% (zobacz: Irlandzkie cięcia). Ostatecznie jednak zakres redukcji był nieco większy (ok. 5%). Budżet resortu zamknął się kwotą 1,019 mld Euro, a po odliczeniu emerytur i rent - 804 mln Euro. Wydatki majątkowe (broń, amunicja, paliwo, remonty) pochłonęły jedynie nieco ponad 11% tej ostatniej kwoty.

Przyjęty przez irlandzki rząd plan likwidacji deficytu budżetowego zakłada względnie wysoki, 2,75-procentowy wzrost gospodarczy rocznie, do 2014 włącznie. Towarzyszyć ma temu wzrost podatków i likwidacja prawie 25 tys. etatów w administracji publicznej.

Założono również zmniejszenie wydatków państwowych. W odniesieniu do sił zbrojnych, planuje się do 2014 zaoszczędzić łącznie 106 mln Euro. Biorąc pod uwagę prawie 4 mld Euro całego budżetu wojskowego, w tym okresie, redukcja nie jest zbyt duża. Poważne oszczędności przyniesie samo ograniczenie aktywności zagranicznej - największe obciążenie, misja w Czadzie, została zakończona w maju bieżącego roku.

Z drugiej jednak strony poważnie zahamuje to jakiekolwiek próby modernizacji technicznej, powiększy nawis remontowy i rysującą się lukę w finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.