Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wenezuela chce więcej broni

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 06 kwietnia 2010

Władimir Putin poinformował wczoraj, że Wenezuela może rozszerzyć swoje zamówienia wojskowe nawet do ponad 5 mld USD. Moskwa oferuje kredytowanie transakcji.

Wenezuela zamierza odnowić swoje wojska pancerne w oparciu o rosyjskie czołgi. Nie jest przy tym pewne, czy w negocjowanym obecnie pakiecie umów zbrojeniowych znajdzie się miejsce dla przedstawionych T-90, czy władze w Caracas zadowolą się T-72M lub - co byłoby rozwiązaniem najtańszym - zmodernizowanymi czołgami tego typu, znajdującymi się w magazynach mobilizacyjnych rosyjskich wojsk lądowych

Ostatnia duża transakcja między Rosją a Wenezuelą została podpisana w 2005, kiedy Kreml sprzedał broń o wartości 4,4 mln USD. Większość dostaw - w tym 24 wielozadaniowe samoloty Su-30MKV, 51 śmigłowców Mi-17, Mi-24 i Mi-26, 100 tys. karabinków AK-103, czy lekkie zastawy przeciwlotnicze Igła-S - została już zrealizowana (zobacz np.: Ostatni Su-30MKV dla Wenezueli, Pierwsze 200 Igieł-S w Wenezueli).

W kolejnych latach opinia publiczna była informowana o kolejnych turach negocjacji i zapowiedziach szybkiego podpisania nowych umów. Żadna z tych transakcji nie została jednak sfinalizowana. Bez wątpienia istotny wpływ na tę sytuację miał wybuch kryzysu gospodarczego i spadek cen ropy naftowej.

W ubiegłym roku, po wizycie prezydenta Hugo Chaveza w Moskwie, rozmowy nabrały jednak tempa. Ujawniono, że Caracas zamierza kupić wyposażenie wojskowe o wartości 2,2 mld USD, w tym czołgi rodziny T-72, systemy przeciwlotnicze średniego i dalekiego zasięgu, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe, a nawet taktyczne pociski balistyczne, choć ta ostatnia zapowiedź wydaje się mieć jedynie podłoże propagandowe (zobacz: Rosyjskie rakiety dla Wenezueli, Wenezuela - kolejne podejście).

Władze Rosji w Piątek oficjalnie przyznały linię kredytową w wysokości 2,2 mld USD. Co więcej, wraz z zakończoną wizytą premiera Putina, ogłoszono, że Wenezuela zamierza kupić dodatkową broń. Szef rosyjskiego rządu poinformował, że negocjowane umowy mają wartość przekraczającą 5 mld USD. Zapowiedział, że jego kraj będzie w stanie udzielić kredytu na jakikolwiek zakup Wenezueli.

Na razie nie ujawniono jednak szczegółów negocjacji. Również tych, które dotyczą ewentualnych terminów zakończenia rozmów.

Doniesienia te spotkały się z natychmiastową, negatywną reakcją Waszyngtonu. Przedstawiciele USA ostrzegli, że realizacja negocjowanych obecnie umów może doprowadzić do wyścigu zbrojeń w Ameryce Południowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.