Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FN SCAR PDW

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 grudnia 2010

FN Herstal ujawnił nową konstrukcję wchodzącą w skład systemu broni strzeleckiej SCAR - 5,56-mm subkarabinek FN SCAR PDW.

Nowy  subkarabinek FN SCAR PDW. Broń powstała w ramach spełnienia wymagań  brytyjskiego przetargu, w przeciwieństwie do SCAR-L nie ma wymiennej  lufy, jej elementy wewnętrzne są również odmienne - skrócona komora  zamkowa i suwadło / Zdjęcie: SITTA

W połowie 2009 ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii rozpoczęło przetarg na dostawy trzystu subkarabinków nazwanych 5.56mm Close Quarter Lethality (patrz: Subkarabinki dla Brytyjczyków, 2009-09-11). Broń miała zastąpić w uzbrojeniu jednostek ochrony i komandosów Jej Królewskiej Mości pistolety maszynowe kalibru 9 mm. Pistoletowa amunicja tych ostatnich, ze względu na rozpowszechnienie indywidualnych osłon balistycznych, nie daje gwarancji tak skutecznego działania, jak nabój pośredni 5,56 mm x 45.

Nowa konstrukcja miała pozwolić na skuteczne zwalczanie celów żywych w odległości do 200 metrów. Długość całkowita nowej broni miała nie przekraczać 560 mm z kolbą złożoną. W założeniach do przetargu określono, że poszukiwana jest broń produkowana, dostępna od ręki, w pełni dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych, zabezpieczona przez korozją. Subkarabinek ma mieć możliwość mocowania na lufie tłumika dźwięku Surefire, jak również dodatkowych akcesoriów, w tym celowników kolimatorowych i holograficznych na szynach montażowych.

Jeden z  pierwszych prototypów SCAR PDW. Broń w postaci docelowej będzie  dostępna na rynku od 2011, a jej oficjalna premiera ma nastąpić na  początku roku na wystawie SHOT Show / Zdjęcie: Robb Jensen

FN SCAR PDW jest belgijską odpowiedzią na te wymagania. Jest również rywalem dla ujawnionego w połowie 2010 subkarabinka HK416C z 228-mm lufą (patrz Nowy subkarabinek H&K, 2010-07-25). Poza tym producentami swoje modele do testów dostarczyli też SIG Sauer, DPMS, LMT, Sabre Defence i Beretta.

W belgijskiej broni zastosowano skróconą, monolityczną komorę zamkową rodziny SCAR i równie krótkie suwadło. Komora spustowa pozostała niezmieniona. Na nowym modelu można zamocować kolbę z SCAR-L (system mocowania pozostał dokładnie taki sam), ale podstawową jest wysuwana, na wzór pistoletu maszynowego MP5, zaopatrzona w grubą, gumową stopkę. Długość lufy około 230 mm.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.