Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Balony wracają do lotów

Lotnictwo cywilne, 17 grudnia 2010

Stratosferyczne balony badawcze NASA wracają do lotów, po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej utratą jednego z nich w kwietniu, w wyniku wypadku.

</span>Jeden z balonów stratosferycznych NASA, przeznaczonych do wynoszenia nad Antarktydę urządzeń badawczych o średniej masie ok. 2 t / Zdjęcie: NASA

Balony helowe mogą lecieć na wysokości 30-40 km. Jeżeli są wykorzystywane nad Antarktydą - gdzie sprzyjające wiatry zapewniają niemal stały pułap lotu - mogą służyć do badania kosmosu, zamiast używania o wiele droższych satelitów. NASA, od kilku lat stale, udostępnia swoje balony ośrodkom naukowym wielu państw (zobacz: Rekordowe balony nad Antarktydą).

28 kwietnia bieżącego roku, w czasie procedury startu balonu z australijskiego Alice Springs, doszło do nieplanowanego odczepienia liny od samojezdnego żurawia. Uwolniony balon pociągnął zasobnik z teleskopem promieni gamma, należącym do uniwersytetu kalifornijskiego. Urządzenie uderzyło w końcu o ogrodzenie lotniska i jeden z samochodów. Drogi system badawczy został częściowo zniszczony.

Śledczy opublikowali swój raport w październiku. Wskazali na 25 bezpośrednich i pośrednich przyczyn incydentu, od wykorzystywania nieprzystosowanego, cywilnego żurawia, przez błędy w szkoleniu pracowników, po wady systemowe i procedur startu.

Przedstawiciele NASA poinformowali niedawno, że po wprowadzeniu postulatów komisji, wznowią loty balonów jeszcze w tym miesiącu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.