Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa misja Amsterdamu

Marynarka wojenna, 24 grudnia 2010

HNLMS Amsterdam, zbiornikowiec holenderskiej marynarki wojennej, płynie w kierunku Wybrzeży Kości Słoniowej, z zaopatrzeniem dla francuskich jednostek, ewakuujących obywateli UE.

</span>Okręt o wyporności 17 tys. t przewozi 6700 t oleju napędowego, 1660 t paliwa lotniczego i do 500 t towarów. Jest jednak w stanie wypełniać - w ograniczonym zakresie - również inne zadania. Został uzbrojony w zestaw obrony bezpośredniej Goalkeeper i 2 wkm-y. Z jego pokładu może operować do 4 średnich śmigłowców / Zdjęcie: eunavfor.eu

HNLMS Amsterdam pomiędzy połową września i połową listopada przebywał u wybrzeży Somalii, zaopatrując okręty państw Unii Europejskiej, uczestniczące w operacji antypirackiej (zobacz np.: INS Betwa przeciwko piratom). Jednostka, dzięki działaniom grupy abordażowej żołnierzy piechoty morskiej, prowadziła również samodzielne działania ochronne. Według holenderskiego ministerstwa obrony, w trakcie 5 akcji aresztowano 44 osoby, podejrzane o morski rozbój. Dowództwo sił UE potwierdziło jednak zatrzymanie tylko 9 piratów.

W trakcie powrotu okrętu do kraju, Francja zwróciła się o jego wykorzystanie w rejonie swojej byłej kolonii, Wybrzeża Kości Słoniowej. Paryż wysłał tam kilka jednostek dla przeprowadzenia ewakuacji obywateli UE, po wybuchu w ubiegłym tygodniu krwawych zamieszek. Spowodowane są one nie uznaniem przez byłego prezydenta kraju i jego zwolenników niekorzystnych wyników ostatnich wyborów. W starciach zginęło już ponad 20 osób.

HNLMS Amsterdam, na pokładzie którego znajduje się 172 marynarzy i żołnierzy, pobrał już część zaopatrzenia w hiszpańskiej Maladze. W drodze zawinie jeszcze do Dakaru w Senegalu. Powinien przybyć ma miejsce przed końcem roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra