Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ratyfikowanie białorusko-rosyjskiej umowy

Strategia i polityka, 03 lutego 2011

Rosyjskie media poinformowały wczoraj o ratyfikowaniu 26 stycznia przez niższą izbę parlamentu umowy między Moskwą a Mińskiem, o wzajemnych dostawach wyposażenia wojskowego.

Od kilku lat Białoruś i Rosja organizują wspólne ćwiczenia wojskowe. Np. w manewrach Zapad-2009 ćwiczono operację obronną z udziałem 12,5 tysięcy żołnierzy, 220 czołgów, 470 pojazdów opancerzonych, 230 dział, 60 samolotów i 40 śmigłowców. Jednym z elementów manewrów był desant morski w rejonie Petersburga / Zdjęcie: MO Rosji

Umowa stanowi o zagwarantowaniu dostaw uzbrojenia, sprzętu wojskowego, materiałów podwójnego przeznaczenia i materiałów cywilnych, niezbędnych do realizowania produkcji specjalnej i remontów sprzętu w czasie zagrożenia oraz wojny.

Porozumienie ma jednocześnie harmonizować przygotowania do mobilizacji gospodarki w obu krajach.

Umowę podpisano 10 grudnia 2009 w Moskwie. Jest ona kolejny krokiem do integracji systemów wojskowych obu państw. Przypomnijmy, że należą one do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, do którego przystąpiła w latach 1990. część republik posowieckich. Jedncoześnie Moskwa i Mińsk prowadzą działania, znacznie wykraczające poza zapisy tego traktatu.

W 2000 powstało Państwo Związkowe Rosji i Białorusi (przy czym już w 1996 i 1997 zawarto porozumienia, najpierw o stowarzyszeniu, a potem o związku obu krajów). Mimo cyklicznie występujących napięć politycznych i gospodarczych, państwo to prowadzi skuteczną politykę zacieśniania współpracy wojskowej. Oprócz wspólnej grupy wojsk, w 2009 wprowadzono jednakowe programy szkolenia oficerów, ujednolica się również struktury.

W tym samym roku Rosja i Białoruś podpisały umowę o budowie wspólnego systemu obrony powietrznej. W jej ramach terytorium białoruskie jest wysuniętym obszarem obrony. Według ówczesnego dowódcy rosyjskich WWS, gen. Aleksandra Zielina, są na nim instalowane radiolokatory, zdolne do wykrywania nisko lecących celów - od Bałtyku do Ukrainy. W skład jednolitego systemu wchodzi 5 jednostek lotniczych, 10 jednostek rakietowych, 5 radiotechnicznych i jedna wre - rozlokowane na Białorusi, w Obwodzie Kaliningradzkim i na zachodzie Rosji (zobacz: Zapad-2009).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.