Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-16 dłużej w służbie?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 lutego 2011

Dowództwo USAF rozważa przedłużenie eksploatacji części myśliwców F-16 o 10 lat. Jest to spowodowane problemami z rozwojem ich następców - samolotów F-35.

Zdjęcie: US Air Force / Tech. Sgt Quinton T. Burris

Po przeprowadzeniu analiz technicznych, eksperci ocenili, że możliwe jest przedłużenie niewielkim kosztem resursów części użytkowanych przez US Air Force myśliwców F-16 niektórych serii produkcyjnych z 8 do 10 tysięcy godzin. Poinformował o tym sekretarz USAF, Michael Donley w czasie Air Warfare Symposium w Orlando. Jego zdaniem, maksymalnie możliwe jest wydłużenie resursów F-16 Block 30 do 10800 h. Z samolotami nowszych serii byłoby to trudniejsze. Ich modyfikowanie możliwe byłoby nie wcześniej niż w 2015, po wykonaniu odpowiednich analiz i prób, co nie ma raczej sensu ekonomicznego.

W czasie pokojowej eksploatacji średni roczny nalot F-16 należących do USAF wynosi ok. 300 godzin. Oznacza to, że dzięki przedłużeniu resursu o 2-2,8 tys. h mogłyby one latać dłużej o 7-9 lat dłużej niż pierwotnie planowano. W grę wchodzi około 1600 F-16. To powinno wystarczyć, by wypełnić lukę związaną z opóźnieniem rozwoju i dostaw myśliwców wielozadaniowych nowej generacji F-35 (Kolejne problemy z F-35B, 2010-11-18). Według obecnych ocen, nie wejdą one do służby wcześniej niż w 2016.

Wraz z wydłużaniem resursów możliwe jest przeprowadzenie ich modernizacji. Northrop Grumman i Raytheon oferują w tym celu nowe stacje radiolokacyjne AESA (electronically scanned array). Inni dostawcy proponują też inne elementy awioniki.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.