Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niestabilne, ale rosną

Strategia i polityka, 24 lutego 2011

Co trzeci afgański żołnierz odchodzi ze służby po mniej niż roku. Armia i policja ciągle jednak zwiększają swoją liczebność. W październiku powinny osiągnąć pułap 305 tys. osób.

Afgańska policja liczyła pod koniec ubiegłego roku ok. 120 tys. funkcjonariuszy. Ich poziom wyszkolenia, wyposażenie, a przede wszystkim morale są jednak powszechnie krytykowane. Na zdjęciu nauka podstaw taktyki w czasie jednego z kursów dla kandydatów na policjantów. Cały kurs, zawierający w sobie również elementy prawa i działań stricte policyjnych trwa zaledwie 9 tygodni... / Zdjęcie: DO USA

Już w bieżącym roku powinien rozpocząć się proces przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo poszczególnych regionów Afganistanu miejscowym służbom bezpieczeństwa. Umożliwi to powrót części żołnierzy zagranicznych (zobacz również: Afganizacja od 2011).

Według odpowiedzialnego za szkolenie tych formacji z ramienia NATO, gen. broni Williama Caldwella, proces zwiększania liczebności sił zbrojnych i policji przebiega zgodnie z planem. Co nie oznacza, że bez przeszkód.

Obecnie siły bezpieczeństwa liczą ok. 270 tys. osób, z czego - co można szacować na podstawie wcześniejszych danych - ok. 150 tys. to żołnierze, zaś 120 tys. to funkcjonariusze policji.

Do października bieżącego roku liczebność obu służb powinna wzrosnąć odpowiednio do 171,6 oraz 134 tys. (razem ok. 305 tys.). Docelowo, w 2014 wsparcie władz w Kabulu ma zapewniać 400 tys. uzbrojonych osób, w tym 240 żołnierzy i 160 tys. policjantów.

Gen. Caldwell ujawnił, że proces nie przebiega gładko, z powodu dużej liczby odchodzących ze służby lub po prostu dezerterujących. Co roku z szeregów formacji zawodowych ubywa 32% stanów. Szczególnie silnie występuje to zjawisko na południu, w rejonie aktywnej działalności partyzantów i w odniesieniu do formacji policyjnych.

Szef misji szkoleniowej NATO łączy to przede wszystkim z faktem słabego wsparcia ze strony władz politycznych: żołnierze i policjanci nie mają zapewnionych okresów odpoczynku i są stale zagrożeni atakami, co obniża morale. Generał nie dodał, że ponoszą przy tym poważne straty. Według oficjalnych danych ministerstwa spraw wewnętrznych, w 2010 zginęło 1250 policjantów, a 743 zostało ciężko rannych.

Także jednostki wojskowe, kierowane częściej do walki z partyzantami, ponoszą coraz większe straty. Według oficjalnych danych ministerstwa obrony z Kabulu, w latach 2007-2009 armia traciła rocznie 260-290 zabitych i 750 rannych. W 2010 liczby te zdecydowanie wzrosły. Wojsko straciło wtedy 806 zabitych i 775 ciężko rannych.

Daje to łącznie 2 tys. zabitych i 1,5 tys. ciężko rannych. Dla porównania, ok. 140-tysięczny kontyngent wojsk zagranicznych stracił w ubiegłym roku 711 zabitych, w tym 499 Amerykanów.

Wszystkie te przesłanki spowodowały, że ubiegłoroczny nabór do policji i wojska, który wyniósł 110 tys. osób, przyniósł zwiększenie szeregów o 70 tys. ludzi. Gen. Caldwell stwierdził, że następne miesiące, szczególnie w obliczu letniej aktywizacji talibów, wymagać będą jeszcze większych nakładów. By zwiększyć liczebność sił bezpieczeństwa o 35 tys., do 305 tys. osób, planuje się nabór aż 86 tys. kandydatów. Oznacza to, że Amerykanie spodziewają się odejścia ze służby aż 51 tys. Afgańczyków. Na szczęście dla koalicji, nadal o jedno miejsce ubiega się średnio dwóch kandydatów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.