Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SpaceShipTwo dla naukowców

Astronautyka, 01 marca 2011

Virgin Galactic przyjęła przedpłatę na lot na pokładzie suborbitalnego SpaceShipTwo dwóch pracowników Southwest Research Institute, co jest wstępem do rozpoczęcia doświadczeń naukowych.

Zestaw spółki Virgin Galactic w czasie jednego z lotów testowych. Pierwsze suborbitalne loty komercyjne planowane są na 2012. Nie wiadomo jednak, czy termin ten zostanie dotrzymany / Zdjęcie: Virgin Galactic

Southwest Research Institute (SwRI), jest prywatną placówką naukowo-badawczą, działającą na zasadzie non-profit, na rzecz klientów przemysłowych i rządu USA. Zatrudniając dwa lata temu 3220 osób, osiągnęła obrót 564 mln USD.

28 lutego Vigrin Galactic, oferująca loty suborbitalne na pokładzie mini-promu SpaceShipTwo, nazwanego marketingowo VSS Enterpise (zobacz: Ślizgowy lot VSS Enterprise), przyjęła przedpłatę na lot dla dwóch pracowników naukowych SwRI. Wykonają oni w czasie kilkuminutowego lotu w stanie nieważkości proste doświadczenia, z zakresu biologii, badania pogody i astronomii. Cena jednego biletu to ok. 200 tys. USD, gdy zaliczka wynosi 136 tys. USD...

Lot ma być wstępem do realizowanego z większym rozmachem programu badawczego. SwRI podpisała opcję do umowy, zakładającą wykupienie 6 miejsc, a więc całego mini-promu, o wartości 1,6 mln USD. Pozwoli to na przeprowadzenie bardziej zaawansowanych testów. Te z kolei pozwolą na zebranie doświadczeń, niezbędnych do oferowania współpracy innym placówkom naukowym, które wyrażą chęć realizowania badań w warunkach mikrociążenia.

Do tej pory możliwości takie oferują jedynie szalenie drogie misje orbitalne, albo będące jedynie namiastką prawdziwej nieważkości, loty samolotami, które wykonują na dużych wysokościach górkę. Pozwala to na kilkunastosekundowe swobodne opadanie bez wpływu pędu powietrza, nie ma to jednak nic wspólnego ze stanem, w którym siła odśrodkowa równoważy siłę przyciągania ziemskiego.

Lot suborbitalny na pokładzie VSS Enterprise pozwoli również na znalezienie się poza strefą atmosfery ziemskiej i przekroczenie ogólnie przyjętej granicy kosmosu, która znajduje się na wysokości 100 km nad powierzchnią Ziemi.

Z punktu widzenia Virgin Galactic, podpisana w niedzielę umowa pozwala wykroczyć poza zwykłą turystykę kosmiczną i rozszerzyć, zgodnie z początkowymi założeniami, ofertę zbudowaną wokół suborbitalnego statku. Przedstawiciele spółki ujawnili jednocześnie, że po okresie zastoju w czasach kryzysu, ponownie wzrosło zainteresowanie lotami ponad atmosferę. Obecnie liczba przedpłat przekroczyła już 400, podczas gdy w lipcu ubiegłego roku wynosiła ona 330.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.