Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie największym importerem uzbrojenia

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 14 marca 2011

Sztokholmski instytut SIPRI opublikował zestawienie największych importerów i eksporterów uzbrojenia w latach 2006-2010. Liderami list są Indie i USA.

Największy udział w rosyjskim eksporcie do Indii wiąże się z kontraktami na dostawy 230 myśliwców wielozadaniowych Su-30MKI. W ubiegłym roku zostały one rozszerzone o kolejne 42 maszyny. Udział miejscowych przedsiębiorstw w ich produkcji rośnie. Obecnie są montowane w zakładach HAL, nadal jednak Rosja wysyła wiele kluczowych podzespołów do ich wytwarzania / Zdjęcie: IAF

Według analityków SIPRI, Indie w latach 2006-2010 zwiększyły wartość dostaw sprzętu wojskowego, w porównaniu do okresu 2001-2005, o 21%. Dało to łącznie 9% wartości światowego handlu bronią i zapewniło temu krajowi pierwsze miejsce w zestawieniu. Zdecydowaną większość, bo aż 71% importu, stanowił sprzęt wojsk lotniczych, sprowadzany głównie z Rosji i Wielkiej Brytanii (samoloty rodziny Su-30, MiG-29, Hawk).

Zestawienie największych importetrów uzbrojenia w latach 2006-2010 (zaznaczonych grubą czcionką), z procentowym udziałem w światowym rynku (2. kolumna) oraz głównymi ich dostawcami.

Indie

9%

Rosja (82%)

W. Brytania (6%)

Izrael (3%)

Chiny

6%

Rosja (84%)

Francja (5%)

Szwajcaria (3%)

Korea Płd.

6%

USA (71%)

Niemcy (16%)

Francja (9%)

Pakistan

5%

USA (39%)

Chiny (38%)

Szwecja (6%)

Grecja

4%

Niemcy (39%)

USA (29%)

Francja (21%)

Drugie miejce na liście największych importerów zajęły Chiny. Sprowadziły one jednak zaledwie połowę tego, co w poprzedniej pięciolatce. Powodem jest zwiększenie potencjału własnego przemysłu obronnego, korzystającego przy tym z bezprawnego kopiowania rozwiązań rosyjskich (zobacz: Chińskie podróbki Su-27 SK), jak również rosnące obawy Moskwy przed przekazywaniem Pekinowi najnowszych technologii wojskowych.

Zbrojenia ChRL są jednym z głównych przyczyn wyścigu zbrojeń w Azji. Nie przez przypadek 3. kraj w zestawieniu to Republika Korei, która posiada już druzgocącą przewagę technologiczną nad sąsiednią KRL-D. Jej programy zbrojeniowe - w tym próby zakupu i rozwoju samolotów 5. generacji, nowoczesnych okrętów wojennych, przeznaczonych do działań na wodach otwartych, systemów rozpoznania, łączności i dowodzenia oraz zaawansowany program kosmiczny - służą również stworzeniu przeciwwagi dla rosnącego potencjału wojskowego Chin.

Mimo ograniczonych środków finansowych do ścisłej czołówki awansował Pakistan, zwiększając wartość dostaw, w porównaniu do lat 2001-2005, aż o 128%. Było to możliwe dzięki zniesieniu sankcji po próbnych wybuchach nuklearnych oraz pomocy finansowej USA, ukierunkowanej na zwalczanie baz talibów na pograniczu z Afganistanem, ale przejawiającej się m.in. w dostawach samolotów F-16 po bardzo niskich cenach. Zbrojenia Islamabadu są odpowiedzią na podobne przedsięwzięcia Indii, które z kolei najbardziej obawiają się Chin...

Kolejne miejsce na liście SIPRI zajęły Grecja, ZEA i Singapur. Wszystkie zanotowały ok. 4-procentowy udział w rynku. Po ok. 3% światowego handlu bronią przypadło na Algierię, Australię i USA.

Wśród eksporterów liderem okazały się USA (ok. 30% udziału w światowym rynku), przed Rosją (23%), Niemcami (11%), Francją (7%) i Wielką Brytanią (4%). Udział rzędu 2-3% zanotowały kolejno: Holandia, Chiny, Hiszpania, Włochy i Szwecja.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.