Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafael i IAI na plusie

Przemysł zbrojeniowy, 26 marca 2011

Ubiegły rok okazał się udany dla izraelskich spółek IAI oraz Rafael, które znacząco zwiększyły swoje obroty i zyski. Większość produkcji przeznaczono na eksport.

O ile IAI specjalizuje się przede wszystkim w systemach lotniczych, Rafael posiada również bogatą ofertę dla wojsk lądowych, w tym system obrony bezpośredniej Trophy. 1 marca 2011 wyposażona w niego Merkava Mk4, patrolująca pogranicze Strefy Gazy, przetrwała atak z RPG-7 bez żadnych uszkodzeń. To pierwszy, udokumentowany przypadek bojowego wykorzystania systemu samoobrony aktywnej czołgu w historii

Sprzedaż Rafaela w ubiegłym roku wyniosła równowartość 1,85 mld USD, czyli aż o 15% więcej niż w 2009. Zysk netto wyniósł 170 mln USD i był prawie o połowę większy niż rok wcześniej. Spółka, zatrudniająca bezpośrednio 6500 osób, podpisała nowe umowy o wartości 1,9 mld USD, zwiększając nieznacznie portfel zamówień, do 3,56 mld USD.

Wyniki te są o tyle wyjątkowe, że spółka od kilku lat - bez względu na kryzys - notuje stały wzrost obrotów. W 2007 osiągnęły one równowartość 1,29 mld, zaś rok później 1,53 mld USD.

IAI także może uznać ubiegły rok za wyjątkowo udany. Sprzedaż wzrosła o 9% i osiągnęła 3,15 mld USD. Zwiększył się również zysk, aż o 54%, do kwoty 94 mln USD, podobnie jak portfel zamówień, który urósł o 13%, do 8,9 mld USD. Jednak odmiennie, niż w przypadku Rafaela, IAI jedynie odrabia kryzysowe straty. W 2008 przedsiębiorstwo zanotowało obrót w wysokości 3,6 mld USD (zobacz: Słabe wyniki IAI).

Oba podmioty kierują na eksport ok. 80% swojej produkcji. W istotny sposób związane jest to z realizowaniem transakcji offsetowych, towarzyszących amerykańskim donacjom sprzętu, w ramach bezpłatnej pomocy wojskowej dla Tel Awiwu. Rafael korzysta również na finansowaniu przez Waszyngton rozwoju systemów antyrakietowych, w tym np. Iron Dome.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.