Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PIAP dla energetyki jądrowej

Przemysł zbrojeniowy, 01 kwietnia 2011

Na konferencji Bezpieczeństwo energetyki jądrowej w Polsce - lekcja z Fukushimy, zawiązano oficjalnie konsorcjum Atena, którego celem jest opracowanie robotów dla zabezpieczenia elektrowni atomowych.

Warszawski PIAP jest producentem wielu automatycznych systemów, w tym udanych robotów inspekcyjnych i pirotechnicznych, np. prezentowanego Ibisa / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Wczorajsza konferencja zorganizowana była przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) wspólnie z Instytutem Problemów Jądrowych im. A. Sołtana (IPJ) oraz Centrum Naukowo - Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuliszkowskiego - Państwowym Instytutem Badawczym (CNBOP).

Te trzy instytucje porozumiały się wstępnie rok temu na temat utworzenia konsorcjum Atena, co potwierdzono wczoraj, już oficjalnie. Jego celem jest stworzenie zautomatyzowanych systemów bezpieczeństwa, głównie pod kątem niemal przesądzonej już budowy polskich elektrowni atomowych.

O potrzebie takich rozwiązań świadczą ostatnie, tragiczne wydarzenia w Japonii, w elektrowni Fukushima. O ile jest ono wyjątkowe w swojej istocie, rozwijając energetykę atomową, Polska musi być przygotowana również na taką ewentualność. Ze względu na fakt, że wysoka radiacja uniemożliwia wykorzystanie pracy ludzi, szybka likwidacja skutków uszkodzeń powinna być wspierana przez roboty.

Wszystkie trzy podmioty, tworzące Atenę, mają wystarczający potencjał, by przygotować odpowiednie urządzenia. PAIP jest producentem systemów automatycznych, również mobilnych (zobacz np.: Scout i LRM w PIAP). Doświadczenie to jest jednak niewystarczające, bez wiedzy o warunkach, panujących w rejonie skażenia. Wysokie promieniowanie jonizujące może bowiem uszkodzić systemy elektroniczne robota i wpływać na właściwości materiałów konstrukcyjnych. To domena IPJ. Z kolei CNBOP może określać wymagania co do funkcjonalności zrobotyzowanych urządzeń ratowniczych, a także procedury ich użycia w warunkach zagrożenia.

Demonstracją wspólnych możliwości była pokaz, który odbył się po zakończeniu konferencji. W jego trakcie roboty z PIAP wykryły źródło promieniotwórcze, wcześniej ukryte w ziemi, a następnie, wykorzystując produkowany przez IPJ analizator Tukan, dokonały zdalnej identyfikacji izotopów, zawartych w radioaktywnej próbce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.