Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PIAP dla energetyki jądrowej

Przemysł zbrojeniowy, 01 kwietnia 2011

Na konferencji Bezpieczeństwo energetyki jądrowej w Polsce - lekcja z Fukushimy, zawiązano oficjalnie konsorcjum Atena, którego celem jest opracowanie robotów dla zabezpieczenia elektrowni atomowych.

Warszawski PIAP jest producentem wielu automatycznych systemów, w tym udanych robotów inspekcyjnych i pirotechnicznych, np. prezentowanego Ibisa / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Wczorajsza konferencja zorganizowana była przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) wspólnie z Instytutem Problemów Jądrowych im. A. Sołtana (IPJ) oraz Centrum Naukowo - Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuliszkowskiego - Państwowym Instytutem Badawczym (CNBOP).

Te trzy instytucje porozumiały się wstępnie rok temu na temat utworzenia konsorcjum Atena, co potwierdzono wczoraj, już oficjalnie. Jego celem jest stworzenie zautomatyzowanych systemów bezpieczeństwa, głównie pod kątem niemal przesądzonej już budowy polskich elektrowni atomowych.

O potrzebie takich rozwiązań świadczą ostatnie, tragiczne wydarzenia w Japonii, w elektrowni Fukushima. O ile jest ono wyjątkowe w swojej istocie, rozwijając energetykę atomową, Polska musi być przygotowana również na taką ewentualność. Ze względu na fakt, że wysoka radiacja uniemożliwia wykorzystanie pracy ludzi, szybka likwidacja skutków uszkodzeń powinna być wspierana przez roboty.

Wszystkie trzy podmioty, tworzące Atenę, mają wystarczający potencjał, by przygotować odpowiednie urządzenia. PAIP jest producentem systemów automatycznych, również mobilnych (zobacz np.: Scout i LRM w PIAP). Doświadczenie to jest jednak niewystarczające, bez wiedzy o warunkach, panujących w rejonie skażenia. Wysokie promieniowanie jonizujące może bowiem uszkodzić systemy elektroniczne robota i wpływać na właściwości materiałów konstrukcyjnych. To domena IPJ. Z kolei CNBOP może określać wymagania co do funkcjonalności zrobotyzowanych urządzeń ratowniczych, a także procedury ich użycia w warunkach zagrożenia.

Demonstracją wspólnych możliwości była pokaz, który odbył się po zakończeniu konferencji. W jego trakcie roboty z PIAP wykryły źródło promieniotwórcze, wcześniej ukryte w ziemi, a następnie, wykorzystując produkowany przez IPJ analizator Tukan, dokonały zdalnej identyfikacji izotopów, zawartych w radioaktywnej próbce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.