Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

4 norweskie F-35 za 883 mln USD

Lotnictwo wojskowe, 12 kwietnia 2011

W ubiegłym tygodniu norweski rząd zwrócił się parlamentu o zgodę na zakup 4 szkolnych F-35, z których pierwszy ma być dostępny w 2016. Koszt transakcji wyceniono na 4,8 mld NOK.


Prototyp F-35 (AA-1) w czasie ubiegłorocznego pokazu dla żołnierzy i pracowników cywilnych bazy Eglin / Zdjęcie: USAF

Norwegia wybrała F-35 pod koniec 2008. Amerykański samolot pokonał - w kontrowersyjnych okolicznościach - szwedzkiego Gripena (zobacz: Norwegia wybiera F-35, Gripen był bez szans?).

W związku z opóźnieniami programu JSF, także władze w Oslo zmieniły grafik pozyskiwania Lightningów II. Obecnie zakłada się opóźnienie dostaw samolotów bojowych o 2 lata, na 2018. Od 2016 norwescy piloci i mechanicy mają natomiast szkolić się na docelowo 4 maszynach, stacjonujących w USA. Podpisanie finalnej umowy w sprawie zakupu samolotów bojowych oczekiwane jest w 2014 (zobacz także: Norweskie F-35 w 2018).

Rząd zdecydował się obecnie na kupienie 4 szkolnych Lightningów II. Zwrócił się w o zatwierdzenie transakcji do parlamentu. Wcześniej zabezpieczył finansowanie umowy w projekcie najbliższego budżetu.

Samoloty mają kosztować 4,8 mld NOK, czyli - według bieżącego kursu wymiany walut - prawie 883 mln USD. Daje to cenę jednostkową ok. 220 mln USD, z kosztami urządzeń pomocniczych i szkolenia, kosztami operacyjnymi w pierwszych latach działania, jednak bez uzbrojenia.

Jednocześnie ujawniono, że zakup samolotów bojowych (44 lub 48), wzrośnie o 2,5%, czyli o 1 mld NOK. Gdyby te liczby okazały się prawdziwe, oznaczałoby to, że potencjalna wartość kontraktu powinna zamknąć się kwotą ok. 40 mld NOK, a nie 18 mld, jak podawano publicznie w 2008.

Wydaje się to wartością realną. Zakup 48 nowoczesnych samolotów za nieco ponad 2,5 mld USD jest niemal niemożliwy. Ponad 5 mld USD odpowiada natomiast kwocie, jaką Pentagon zgodził się zapłacić w 2008 za 48 egz. F-35, które miały zostać dostarczone w 2013 (obecnie grafik dostaw uległ niewielkiej zmianie; zobacz również: Norweskie F-35 nie takie tanie).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.