Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odcięte Giumri

Strategia i polityka, 20 kwietnia 2011

Gruziński parlament przegłosował wczoraj anulowanie umowy z 2006, umożliwiającej tranzyt lotniczy i lądowy żołnierzy oraz wyposażenia wojskowego dla rosyjskiego kontyngentu w Armenii.


Żołnierze z bazy w Giumri. Rosjanie utrzymują tam sprzęt dla dwóch brygad zmechanizowanych / Zdjęcie: news.armenia.ru

Umowę podpisano jako element porozumienia o likwidacji baz wojskowych Rosji na terytorium Gruzji. Większość sprzętu wojskowego przetransportowano wtedy do bazy w Giumri na terytorium sąsiedniej Armenii. Tranzyt przez Gruzję tworzył najkrótszą drogę między Rosją a bazą.

Umowa była realizowana jedynie przez 2 lata, do wybuchu wojny między obu państwami.

Wczorajsza decyzja sankcjonuje stan rzeczywisty. Ma jednak znaczenie z punktu widzenia bieżącej polityki wewnętrznej Gruzji i ewentualnych roszczeń Moskwy w stosunku do Tbilisi w przyszłości.

Można ją również odczytać jako polityczną odpowiedź na przedłużenie przez Ormian bezpłatnego użyczenia terenu bazy Giumri na ponad 3 dekady (zobacz także: Rosjanie w Armenii do 2044).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.