Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

4 bln USD za wojnę

Strategia i polityka, 01 lipca 2011

Według niezależnej grupy ekspertów z Watson Institute for International Studies, koszt wojny z terroryzmem osiąga 4 bln USD. Dużą część tej kwoty pochłania obsługa kredytów oraz opieka nad weteranami.

Transport rannych z Iraku do szpitala Landstuhl Regional Medical Center w Niemczech na pokładzie transportowego C-17 Globemaster III / Zdjęcie: USAF

Oficjalne dane Pentagonu na temat kosztów wojen w Iraku i Afganistanie ograniczały się z reguły do sumowania dodatkowych wydatków, przekazywanych wojsku poza normalnym budżetem resortu obrony (zobacz np.: 610 mld USD na wojny w Iraku i Afganistanie).

Już w 2008 zwracaliśmy jednak uwagę, że prawdziwe koszty muszą zawierać w sobie również sumy z budżetu Pentagonu, wydawane na szkolenie i remonty sprzętu, innych resortów, w tym Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego czy zdrowia, wreszcie na pomoc wojskową i cywilną dla państw dotkniętych wojną, a nawet wzrost uposażeń (zobacz: Koszty wojny).

Podobny tok myślenia przyjęli specjaliści Watson Institute for International Studies, ośrodka analitycznego prywatnego Brown Uniwersity. Ich szacunki są nawet większe. Określają, że prawdziwe koszty wojny, prowadzonej głównie w Iraku i Afganistanie, ale ostatnio również na terenie Pakistanu czy Jemenu, trzeba określić na 3,2-4 bln USD.

W sumie tej mieszczą się dotychczasowe, bezpośrednie wydatki Pentagonu i innych resortów, ale również długofalowe, płacone jeszcze przez dziesięciolecia sumy na opiekę nad weteranami oraz na spłatę odsetek po zaciągniętych kredytach.

Odnośnie tej pierwszej kwestii, według oficjalnych danych Pentagonu, w Iraku i Afganistanie rannych zostało do tej pory 43,5 tys. żołnierzy. Biorąc pod uwagę inne, wcześniejsze informacje, prawie połowa z nich nie wróciła do służby. Wielu z nich wymaga stałej opieki. Analitycy z Watson Institute szacują, że amerykańscy podatnicy wydadzą na ich leczenie łącznie 600-950 mld USD. Kwota ta jest prawdopodobna. Obecnie, z tytułu opieki nad weteranami z Wietnamu, tylko resort zdrowia wydaje jeszcze ok. 2 mld USD rocznie.

Wszystkie sumpementy do budżetu Pentagonu, a więc kwoty, przeznaczane bezpośrednio na finansowanie działań zbrojnych za granicą, pochodzą z pożyczek. Do tej pory Pentagon wydał już ok. 185 mld USD na spłatę odsetek. W ciągu najbliższego dziesięciolecia, cel ten może pochłonąć dodatkowo nawet 1 bln USD.

Raport sygnowany przez Watson Institute wylicza również inne, krwawe skutki wojny z terroryzmem. Zginęło ok. 31 tys. żołnierzy, policjantów i cywilnych kontraktorów sił USA i państw sprzymierzonych. Bardzo powściągliwe szacunki wskazują również na śmierć 137 tys. cywilów w Iraku i Afganistanie. Wojna wypędziła również z domów ok. 7,8 mln Irakijczyków, Afgańczyków i Pakstańczyków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.