Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prywatyzacja Arsenału

Przemysł zbrojeniowy, 05 sierpnia 2011

Bułgarski rząd zamierza sprzedać swoje udziały w spółce Arsenał z Kazanłyku, największym zakładzie zbrojeniowym kraju. Trafią one prawdopodobnie w ręce zarządu i pracowników przedsiębiorstwa.

Amerykański generał Jonathan A. Maddux, szef Picatinny Arsenal - zakładu produkcyjno-rozwojowego US Army - w czasie testowania karabinu maszynowego MG (bułgarskiej wersji PKM) i amunicji 7,62 mm x 54R w Kazanłyku. Zakłady stały się dostawcą broni strzeleckiej (głównie karabinków AK) i amunicji dla formowanych sił zbrojnych Iraku, co spotkało się ze sprzeciwem Rosji na tle braku zezwoleń licencyjnych / Zdjęcie: US Army

Zakłady Arsenał z Kazanłyku są największym podmiotem bułgarskiego przemysłu obronnego. Zatrudniają ponad 7,5 tys. pracowników. Ważniejsza część spółki, realizująca zlecenia sektora wojskowego, produkuje całą gamę uzbrojenia strzeleckiego, granatniki - w tym przeciwpancerne - moździerze i amunicję kalibrów od 5,56 do 120 mm. Dodatkowo fabryka oferuje różnego rodzaju środki pirotechniczne, zapalniki, itp.

Zakład należy w większości do spółki akcyjnej Arsenal 2000, która powstała w drodze prywatyzacji pracowniczej - udziały zostały wykupione w latach 1999-2001 przez ówczesny zarząd i pracowników. W rękach państwa pozostało jednak 35,78% udziałów. Są one od dzisiaj oferowane do sprzedaży przez agencje prywatyzacyjną. Według lokalnych mediów, prawdopodobnie zostaną wykupione przez Arsenal 2000.

Rząd w Sofii sprzedaje w ten sposób swoje udziały w największych zakładach zbrojeniowych. Niedawno zainicjowano sprzedaż zakładów WZM z Sopotu, zatrudniających 3,5 tys. osób, producenta przede wszystkim amunicji artyleryjskiej (zobacz: Prywatyzacja WMZ). W odróżnieniu od kazanłyckiego Arsenalu, może on jednak trafić w ręce inwestorów zagranicznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra