Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australijski minister w USA

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 lipca 2011

W trakcie wizyty w USA australijskiego ministra obrony, Stephena Smitha poruszono kwestie współpracy przy planowanej budowie 12 okrętów podwodnych, a także o wątpliwościach związanych z zakupem F-35.

HMAS Rankin, jeden z 6 australijskich okrętów podwodnych typu Collins. Jednostki te, przyjęte do służby w latach 1996-2003, trapi szereg problemów technicznych i trudności ze skompletowaniem załóg. W trzeciej dekadzie bieżącego wieku powinny zostać zastąpione przez nowe konstrukcje / Zdjęcie: US Navy

W czasie wizyty w USA minister Smith poinformował, że Australia liczy na dostawy podzespołów dla planowanej budowy 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych. Amerykanie mogliby dostarczać systemy przeniesienia napędu, łączności i uzbrojenia (Australia uznaje zachowanie interoperacyjności z siłami USA, swojego największego sojusznika i gwaranta ochrony przed potęgą Chin, za kluczowy warunek każdego programu zbrojeniowego).

Nie są natomiast zainteresowani siłowniami atomowymi. Stale deklarują wolę wykorzystania konwencjonalnego napędu i prawdopodobnie będą w tej sferze korzystać z bogatych doświadczeń producentów europejskich.

12 nowych okrętów podwodnych ma zastąpić 6 jednostek typu Collins. To stosunkowo duże okręty o wyporności podwodnej 3353 t i długości 77,4 m, obsadzone przez 58-osobową załogę i przeznaczone do działań na wodach otwartych. Oparto je na projekcie Typu 471 szwedzkiej Kockums i systemie bojowym, oferowanym przez amerykańskiego Rockwella. Niestety, okręty trafi szereg problemów technicznych i nie uznaje się je za udane.

Drugim podstawowym tematem rozmów były myśliwce F-35A. Minister Smith odmówił potwierdzenia zakupu 100 samolotów, o czym mówiły pierwsze deklaracje i dalekosiężne plany wojsk lotniczych. Potwierdził jedynie pozyskanie 14 maszyn, co wynika z decyzji rządu z 2009 (zobacz: Australia otrzyma F-35 w 2014). Zarezerwowano na ten cel 3,2 mld AUD.

Stephen Smith zapowiedział natomiast, że w czasie rozmów ze swoim odpowiednikiem, Leonem Panettą (zobacz: Panetta o redukcjach) i innymi przedstawicielami Pentagonu, poruszy kwestię opóźnień programu i wzrostu kosztów zakupu samolotów. Należy również przypomnieć, że obowiązujące obecnie plany wojsk lotniczych zakładają zakup jedynie 72 egz. F-35A.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.