Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CZ 805 wkrótce w Afganistanie

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 sierpnia 2011

Czeskie ministerstwo obrony ujawniło, że pierwsza partia karabinków CZ 805 BREN A1 trafi do 42. i 72. batalionu zmechanizowanego. Żołnierze tych jednostek wkrótce pojadą do Afganistanu.

Czescy żołnierze wyposażeni w karabinki CZ 805. Na pierwszym planie z celownikiem kolimatorowym ZD-Dot i przystawką powiększającą DV-Mag3, po prawej stronie - dodatkowo z podwieszanym granatnikiem CZ 805 G1 kalibru 40 mm / Zdjęcie: Ceska zbrojovka

Nowe czeskie karabinki pokonały w trakcie postępowania przetargowego renomowane belgijskie FN SCAR-L z granatnikiem FN40GL-L (zobacz: BREN Zwyciężył w Czechach). Pierwsza dostawa 505 karabinków kalibru 5,56 mm oraz 20 podwieszanych granatników została zrealizowana w lipcu bieżącego roku, ze sporym opóźnieniem (zobacz: Pierwsze CZ 805 dla czeskiej armii).

Kilka dni temu czeskie ministerstwo obrony poinformowało oficjalnie, że 349 karabinków trafi do 42. batalionu zmechanizowanego w miejscowości Tabor, a kolejne 100 egz. do 72 batalionu zmechanizowanego z Praslavic. Pozostałe, już w mniejszych ilościach, zostaną przekazane 3 innym jednostkom wojskowym.

Żołnierze z obu wymienionych batalionów zostali wyznaczeniu jako trzon kolejnej zmiany czeskiego kontyngentu w Afganistanie, w ramach sił ISAF. Z nimi właśnie do tego azjatyckiego kraju trafią na swoją pierwszą bojową misję również CZ 805.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.