Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

9 baterii do 2013

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 sierpnia 2011

Izraelski minister obrony, Ehud Barak, w czasie wizyty w jednej z dwóch operacyjnych baterii systemu Iron Dome, oświadczył, że już wkrótce dołączy do nich kolejna para, a do 2013 ma być ich dziewięć.

Pocisk Tamir w czasie odpalenia w wyrzutni Iron Dome. Od czasu pierwszego bojowego wykorzystania, 7 kwietnia bieżącego roku, system zniszczył kilkanaście pocisków rakietowych lub moździerzowych, wystrzeliwanych ze Strefy Gazy / Zdjęcie: csmonitor.com

Obecnie na południu Izraela znajdują się dwie baterie systemu antyrakietowego krótkiego zasięgu Iron Dome - łącznie 6 wyrzutni. Ze względu na ostatnią eskalację napięcia w rejonie Strefy Gazy, jedną z baterii odwiedził minister obrony, Ehud Barak.

Powiedział, że w najbliższej przyszłości dołączą do nich kolejne dwie baterie. Docelowo, do 2013, Izrael ma dysponować 9 bateriami Iron Dome. Ich produkcję i dyslokację zabezpieczyła finansowo ubiegłoroczna decyzja Kongresu USA, przeznaczająca na ten cel 205 mln USD (zobacz: Dolary na Iron Dome).

Podobnie jak w przypadku wielu innych programów izraelskiego przemysłu obronnego, współfinansowanego przez amerykańskich podatników, także w przypadku Iron Dome możemy mieć do czynienia z formą reeksportu. 16 sierpnia producent systemu, Rafael Advanced Defence Systems, zawarł z Raytheonem porozumienie o wspólnym promowaniu zestawu w USA...


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.