Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Delta kupiła 100 Boeingów

Lotnictwo cywilne, 25 sierpnia 2011

Delta Air Lines, jedna z największych linii lotniczych świata, podpisała dzisiaj z Boeingiem porozumienie o zakupie 100 pasażerskich samolotów modelu 737-900ER, o szacunkowej wartości 8,6 mld USD.

Artystyczna wizja nowego Boeinga Delta Air Lines / Rysunek: Boeing

Delta Air Lines jest największą na świecie, w kategorii liczby posiadanych samolotów (ok. 720 egz. plus 95 spółki-córki Comair) i liczby przewiezionych pasażerów (162 mln w ubiegłym roku).

Jednak podobnie jak większość dużych linii lotniczych USA, jej problemem jest starzenie się floty posiadanych samolotów (zobacz: Stare, bo amerykańskie?). Obecnie średni wiek maszyn wynosi nieco ponad 15 lat. To niezbyt dużo, w porównaniu do części kontynentalnych konkurentów. Faktem jest jednak, że do niedawna przewoźnik oczekiwał na dostawy jedynie 42 nowych samolotów, co nie dawało szans ani na odmłodzenie posiadanej floty, ani na uzyskanie oszczędności, wynikających w wykorzystywania mniej paliwożernych liniowców nowej generacji.

Sytuację tę zmienia w istotny sposób podpisana dzisiaj umowa. Na jej podstawie Delta otrzyma w latach 2013-2018 sto Boeingów 737-900ER. Zastąpią ona starsze egzemplarze Boeingów 757-200. Ich katalogowa cena wynosi 8,58 mld USD. Ze względu na wielkość zamówienia, można się jednak spodziewać sporych upustów.

Model 737-900ER jest największą i napędzaną najmocniejszymi silnikami rodziny CFM International CFM56-7 wersją popularnego samolotu Boeinga. Może przewozić do 180 pasażerów w standardowej, dwuklasowej konfiguracji, na odległość do 10 tys. km.

Dzięki dzisiejszemu zamówieniu portfel zamówień amerykańskiego koncernu w bieżącym roku zwiększył się do 370 maszyn, już po uwzględnieniu rezygnacji. Ta sama wartość, odnośnie konkurencyjnego Airbusa, według stanu z ostatniego dnia lipca, wynosiła 785 samolotów (zobacz: Nokaut Airbusa).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.