Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uroczyste przekazanie Gripenów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 30 stycznia 2008

28 stycznia w węgierskiej bazie wojsk lotniczych w Kecskemét miała miejsce uroczystość zakończenia dostaw 14 JAS39C/D Gripen.

Szwedzki minister obrony Sten Tolgfors i jego węgierski partner, Imre Szekeres, na tle Gripenów. Samoloty są leasingowane do 2016. Później zostaną zakupione przez Węgry / Zdjęcie: Gripen International

Fizycznie ostatnie 3 samoloty przyleciały na Węgry w połowie grudnia 2007 (zobacz: Ostatnie Gripeny dla Węgier), jednak dopiero teraz odbyło się uroczyste zakończenie dostaw, z udziałem ministrów obrony Węgier i Szwecji.

Wszystkie węgierskie Gripeny (12 jedno- i 2 dwumiejscowe) znajdują się w bazie w Kecskemét, jednym z dwóch czynnych lotnisk wojskowych w tym kraju. Stacjonuje tam 59. Szentgyörgyi Dezsõ Harcászati Repülőbázis, czyli 59. skrzydło myśliwskie, jednostka złożona w dwóch eskadr bojowych, jednej transportowej i jednej szkolnej. Jedna z eskadr myśliwskich wyposażona jest w Gripeny, druga w 13 MiG-29. Te ostatnie pozostaną w służbie przynajmniej do 2010. Gripeny przejmą od nich dyżury bojowe w 2009.

Trwa szkolenie pilotów i techników przez personel szwedzkich wojsk lotniczych. Jednocześnie w Kecskemét działa grupa szwedzkich instruktorów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.