Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

UTC chce kupić Goodricha

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 września 2011

Konglomerat przemysłowy United Technologies Corporation prowadzi zaawansowane rozmowy o zakupie koncernu Goodrich. Transakcja może być warta 14-15 mld USD.

Telewizja CNBC poinformowała w piątek, że konglomerat przemysłowy United Technologies Corporation (UTC) prowadzi zaawansowane rozmowy o zakupie koncernu Goodrich. W czasie negocjacji akcje Goodricha wyceniono na 110-125 USD za szt. W piątek rano ich rynkowa wartość wynosiła ok. 93 USD. Po podaniu informacji o możliwym przejęciu cena akcji skoczyła o 20%, do ponad 111 USD.

Ujawniona wycena negocjacyjna akcji oznacza, że transakcja zakupu Goodricha przez UTC może być warta nawet 15,6 mld USD. Według raportu za pierwsze półrocze, konglomerat 30 lipca dysponował 5,4 mld USD w gotówce. W 2010 przychody UTC wyniosły 54,3 mld USD, a zysk 4,4 mld USD (Spadki zbrojeniówki USA na liście Fortune, 2011-05-29). Wartość sprzedaży Goodricha sięgnęła 7 mld USD, a zysk netto 0,6 mld USD.

Goodrich to duży producent komponentów lotniczych, w tym podwozi i systemów sterowania zespołami napędowymi. UTC to właściciel spółek różnych branż, w tym producenta silników lotniczych Pratt & Whitney, śmigłowców - Sikorsky, wyposażenia lotniczego - Hamilton Sundstrand (to z nim będzie musiał zapewne zostać skonsolidowany Goodrich, na ilustracji nowy Customer Response Center w Windsor Locks), wind - Otis i urządzeń klimatyzacyjnych - Carrier. Oba przedsiębiorstwa są właścicielami wielu spółek w Polsce (Karmienie nowotworu, 2009-02-05).

O możliwości przejęcia Goodricha przez UTC analitycy spekulują od co najmniej dekady. 10-20 lat temu szybko rósł udział produkcji lotniczej w przychodach Goodricha. Jeszcze w 1986 było to jedynie 10% (większość przychodów przynosiła wówczas branża chemiczna), a w 2001 już 85%.

Nieoficjalnie media donoszą o możliwości przejęcia przez UTC także koncernu Rockwell Collins.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.