Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie zrezygnują z lotniskowca?

Marynarka wojenna, 07 października 2011

Według nieoficjalnych informacji, US Navy rozpatruje możliwość wycofania lotniskowca USS George Washington w 2016, w połowie zakładanego okresu służby. Powodem są oszczędności budżetowe.

USS George Washington w czasie tegorocznej wizyty w Korei Południowej / Zdjęcie: US Navy

Na mocy uchwały Kongresu USA, amerykańska marynarka wojenna zobowiązana jest do utrzymania 11 lotniskowców. W 2009 uzyskano jednak zgodę na czasowe zmniejszenie tej liczby o jeden okręt, ze względu na przyspieszenie wycofania najstarszego i najdroższego w utrzymaniu USS Enterprise. Jego następca, nowoczesny USS Gerald R. Ford, powinien wejść do służby dopiero w 2015. Towarzyszy temu czasowe rozwiązanie jednej z grup lotniskowcowych (zobacz: Mniejsza US Navy?).

Okazuje się jednak, że dowództwo marynarki wojennej oraz Pentagon rozpatrują możliwość stałej rezygnacji z 11. lotniskowca. W grę wchodzi USS George Washington (CVN 73). W 2016 powinien rozpocząć się 3-letni remont, połączony z modernizacją. W jego ramach wymienia się m.in. paliwo atomowe. Przedsięwzięcie realizowane jest w połowie cyklu służby okrętu, obliczanego standardowo na 50 lat.

US Navy planuje jednak rezygnację z przeprowadzenia remontu i zakończenie służby jednostki wraz z zakończeniem działania reaktora atomowego. Informacji tej nie potwierdził oficjalnie rzecznik prasowy rodzaju sił zbrojnych, stwierdzając, że zbyt wcześnie na takie dywagacje.

Wycofanie USS George Washington pozwoliłoby nie tylko uniknąć remontu, którego koszt przekracza z reguły 3 mld USD, ale również zmniejszyć liczbę etatów o ok. 5,5 tys. Umożliwi też ograniczenie liczby statków powietrznych lotnictwa US Navy o ok. 90 samolotów i śmigłowców. Dałoby to w sumie redukcję kosztów o kilkanaście mld USD w ciągu kilku lat.

W świetle konieczności zaoszczędzenia przez Pentagon dodatkowo ok. 400 mld USD do 2023 (zobacz: Nic ponad 350 mld USD), zakończenie służby okrętu jest więc bardzo prawdopodobne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.